Najnowsze wiadomości ze świata

Wojska Chin i Białorusi przeprowadzą wspólne ćwiczenia pod polską granicą. “To ważny sygnał także dla Moskwy”

– Chiny, biorąc udział w ćwiczeniach na Białorusi, która podważa bezpieczeństwo Europy, nie będą już mogły przekonywać o swoim neutralnym stanowisku w kwestii Ukrainy – oceniła dla PAP Zsuzsa Anna Ferenczy, adiunkt Narodowego Uniwersytetu Dong Hwa na Taiwanie.

Jak zaznaczyła, Pekin wysyła w ten sposób “niezbyt subtelne” sygnały zarówno Rosji, jak i UE.

Chińskie media poinformowały, że wojska Chin i Białorusi przeprowadzą wspólne ćwiczenia wojskowe “Atak Orłów 2024” w okolicach Brześcia na Białorusi. Z informacji strony białoruskiej wynika, że manewry zaplanowano na 8-19 lipca.

“Chiny umacniają swoją pozycję w regionie, który jest kluczowy dla ich wielkich ambicji, a wybór terminu (ćwiczeń), który zbiega się ze szczytem NATO (w dniach 9-11 lipca – PAP), aby zamanifestować świeżo wzmocniony sojusz strategiczny Chiny-Białoruś i zaprezentować się jako kraj o znaczeniu regionalnym, najprawdopodobniej nie jest przypadkowy” – oceniła analityczka, nawiązując do niedawnego przyjęcia Białorusi do Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SzOW), politycznego sojuszu utworzonego z inicjatywy Chin i Rosji, zrzeszającego część państw azjatyckich.

Przez udział w manewrach “Pekin nie będzie też w stanie dalej skutecznie przekonywać, że odgrywa konstruktywną rolę w stosunku do Rosji”, skoro “bezpośrednio angażuje się w działania kraju, który podważa bezpieczeństwo Europy, i robi to na granicy państwa członkowskiego UE” – zaznaczyła rozmówczyni PAP.

“Większość państw europejskich już przestała wierzyć w neutralne i konstruktywne stanowisko Chin wobec Rosji” – dodała ekspertka szwedzkiego Instytutu Polityki Bezpieczeństwa i Rozwoju (ISDP).

W kontekście bieżących napięć w relacjach gospodarczych na linii Pekin-Bruksela “twierdzenia Chin, że chcą poprawić stosunki z UE, ćwiczenia przynoszą efekt przeciwny do zamierzonego i nie mają sensu” – oceniła adiunkt.

Ferenczy zaznaczyła, że w ostatnich działaniach Państwa Środka dostrzega “wiele niezbyt subtelnych sygnałów skierowanych do różnych odbiorców”.

Jak przyznała ekspertka, władze w Pekinie muszą być świadome, że Bruksela zaostrzyła stanowisko wobec Chin, które wspierają Moskwę gospodarczo. Jej zdaniem “wygląda jednak na to, że Pekin uważa, że kreowanie wizerunku wpływowych Chin w sąsiedztwie Europy może przynieść więcej korzyści w oczach rozwijającego się świata i pomóc w umocnieniu przodującej pozycji na Globalnym Południu, co ostatecznie jest wielką ambicją Pekinu”.

Wprowadzając Białoruś do SzOW, Pekin intensyfikuje wysiłki na rzecz realizacji swojej globalnej agendy, aby przedstawić alternatywę dla wpływów Zachodu, a Mińsk, podobnie jak reszta tzw. Globalnego Południa, jest dla Pekinu “tylko narzędziem”, pomagającym w odgrywaniu aktywnej roli dyplomatycznej w regionie i na świecie.

“Można spodziewać się, że Europa będzie obserwowała jeszcze większe zaangażowanie Chin w swoim sąsiedztwie, cementujące chińską obecność w regionie. Będzie to miało konsekwencje dla Rosji” – zwróciła uwagę ekspertka.

“W sytuacji, gdy Rosja jest zależna od Chin, Moskwa nie jest w stanie zakwestionować chińskich warunków. Daje to dobry obraz tego, jak przyjaźń chińsko-rosyjska ewoluuje na korzyść Chin” – oceniła Ferenczy.

Jej zdaniem Mińsk najwyraźniej nie widzi zagrożenia dla swoich więzi z Moskwą mimo zbliżenia z Chinami, co “w normalnych okolicznościach mogłoby negatywnie wpłynąć na stosunki białorusko-rosyjskie”.

“Dla Mińska budowanie bliższych więzi z Chinami nie oznacza już, że musi ograniczyć współpracę z Rosją. Białoruś uważa, że może mieć jedno i drugie. Przystąpienie do SzOW może być tego dowodem. Mińsk sygnalizuje, że jest gotowy zaakceptować zarówno rosyjskie, jak i chińskie wsparcie, co wywrze dalszą presję na bezpieczeństwo w Europie” – przestrzegła rozmówczyni PAP.

 

Źródło: (PAP) Autor: Z Pekinu Krzysztof Pawliszak 
Fot. Białoruskie Ministerstwo Obrony FB

Polecane artykuły

0 0

Przemytnicy ludzi postrzelili policjanta

0 0

Botanicy zmienią rasistowskie nazwy roślin

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij