Ogromne kontrowersje w Paryżu! Włoszka nie chciała walczyć z algierskim bokserem. Odmówiła podania ręki Wiadomości sportowe z kraju i świata

Ogromne kontrowersje w Paryżu! Włoszka nie chciała walczyć z algierskim bokserem. Odmówiła podania ręki

Angela Carini, włoska pięściarska, odmówiła walki z Imanem Khelifem. Sytuacja miała miejsce w 46. sekundzie pojedynku toczonego w ramach 1/8 finału turnieju olimpijskiego kat. 66 kg. Włoszka nie chciała kontynuować pojedynku z przeciwnikiem, który formalnie jest mężczyzną. Sprawa budziła ogromne kontrowersje jeszcze przed walką, choć MKOl zapewniał, że “wszystkie procedury zostały zachowane”.

Angela Carini  zrezygnowała z walki już na samym początku pojedynku z algierskim bokserem. Po wskazaniu zwycięzcy nie podała ręki swojemu przeciwnikowi i rozpłakała się.

Jeszcze przed walką sprawa dopuszczenia mężczyzn do walk z kobietami wywoływała ogromne emocje, nie tylko w świecie amatorów sportów walk.

Głos zabrali m. in. przedstawiciele włoskiego rządu i włoskiego Komitetu Olimpijskiego (CONI), którzy wyrażali zaniepokojenie faktem, że Khelif został zdyskwalifikowany podczas zeszłorocznych mistrzostw świata za niezaliczenie testów kwalifikujących płeć.

Jednocześnie dopuszczono go do walki w czasie igrzysk w Paryżu, bo formalnie Algierczyk “identyfikuje się jako kobieta”.

Oficjalnie Międzynarodowa Federacja Bokserska (IBA) uniemożliwia sportowcom z chromosomami XY rywalizację w zawodach kobiet. Jednak IBA jest skonfliktowana z MKOl i została odsunięta  od turnieju olimpijskiego. Z tych samych powodów MKOl do rywalizacji dopuścił także Lin Yu-ting (57 kg) z Tajwanu, który także został odsunięty od rywalizacji w MŚ 2023.

Włoska minister rodziny i równości szans Eugenia Roccella oświadczyła wprost:

– To bardzo niepokojące, że dwie osoby transpłciowe, mężczyźni identyfikujący się jako kobiety, zostały dopuszczone do zawodów boksu kobiet podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu po wykluczeniu z ostatnich zawodów – stwierdziła Roccella.

– Zaskakujące jest to, że na poziomie międzynarodowym nie ma pewnych, ścisłych i jednolitych kryteriów oraz że może istnieć podejrzenie, a nawet więcej niż podejrzenie, nieuczciwej i potencjalnie niebezpiecznej rywalizacji jednego z pretendentów do igrzysk olimpijskich, wydarzenia symbolizującego uczciwość sportową – dodała.

Źródło: Stefczyk.info za RingBlog/PAP/X Autor: red.
Fot. X

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij