Najnowsze wiadomości ze świata

Włosi wybrali słowo roku. Oznacza zabójstwo kobiety

Femminicidio, czyli zabójstwo kobiety – to słowo kończącego się roku we Włoszech wybrała redakcja prestiżowej Encyklopedii Treccani. W tym roku włoską opinią publiczną wstrząsnęły straszliwe zbrodnie popełnione na kobietach. Z rąk byłych lub obecnych partnerów zginęło ich ponad sto.

Słowo “femminicidio” pojawiło się we włoskim słowniku w 2001 roku, a siedem lat później zostało zarejestrowane przez redakcję encyklopedii jako neologizm.

„Od tamtego czasu użycie słowa rozszerzyło się jak pożar, podobnie jak zbrodnie, które są nim nazywane” – oświadczył Instytut Treccani.

Obecnie wyraz ten funkcjonuje w mediach i codziennych dyskusjach.

Debata nad plagą zbrodni na kobietach rozgorzała z największą mocą w listopadzie, gdy w rejonie Wenecji 22-letnią studentkę Giulię Cecchettin zamordował nożem jej były partner. Jej pogrzeb w Padwie był wielką ogólnokrajową manifestacją sprzeciwu wobec przemocy i fali zbrodni.

Źródło: PAP Autor: Sylwia Wysocka
Fot. pixabay/zdj. ilustracyjne

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij