Najnowsze wiadomości ze świata

Włochy nie przyjmą nowego budżetu UE. Powodem kryzys imigracyjny

Od kilku dni trwa kryzys wokół statku włoskiej Straży Przybrzeżnej Diciotti z około 140 migrantami, uratowanymi na Morzu Śródziemnym. Włoski rząd nie zgodził się na to, by zeszli oni na ląd i apelował o gest solidarności ze strony państw UE, a także do Unii, by wystąpiła z inicjatywą na rzecz rozwiązania tej sytuacji. 
Premier Conte napisał w sobotni wieczór na portalu społecznościowym, że rząd pracuje nad tym, aby zgłosić zastrzeżenia do planu finansowego Unii na następne lata, który jest teraz przedmiotem dyskusji.
W tych warunkach Włochy uważają za niemożliwe poparcie prognozowanego budżetu , który generuje politykę tak niespójną z planem socjalnym – wyjaśnił szef rządu.
Wyraził opinię, że spotkanie w Brukseli na temat imigracji, które zakończyło się bez konkretów, “nie jest porażką Włoch”. “To porażka Europy” – oznajmił.
Giuseppe Conte zaznaczył, że celem polityki jego rządu jest wniesienie wkładu w rozwój Unii Europejskiej. “Nie możemy zadowolić się wspólnym rynkiem, łączeniem państw z powodu czystych interesów ekonomicznych” zastrzegł. “My mamy bardziej wzniosłą koncepcję Europy. Jesteśmy krajem założycielskim i również z tego powodu odczuwamy większą odpowiedzialność” – napisał Conte.
Podkreślił również, że jego rząd “zaprezentował się w Unii mając czyste karty”. “Tak jak prosi o to wiele państw członkowskich, ten rząd prowadzi bardziej restrykcyjną politykę migracyjną niż ta, jaka była w przeszłości po to, by nie dopuścić do tego, aby włoskie wybrzeże stało się niekontrolowanym miejscem zawijania migrantów, a zatem bodźcem dla przemytu, a także by zapobiec temu, aby mogli oni swobodnie przemieszczać się do innych krajów europejskich” – oświadczył premier Włoch i zarzucił krajom Unii brak solidarności.
Conte podziękował Albanii i Irlandii za wyrażenie gotowości przyjęcia po 20 migrantów ze statku Diciotti oraz Konferencji Episkopatu Włoch, która udzieli gościny 100 ludziom. 
(PAP)

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij