Najnowsze wiadomości ze świata

Właściciel wykrywacza metalu znalazł kamień ze złotem. Zarobił na nim fortunę

Pewien poszukiwacz złota miał ogromne szczęście. Dzięki taniemu wykrywaczowi metalu udało mu się znaleźć kamień, który zawierał ponad dwa kilogramy cennego kruszcu.

Zdarzenie miało miejsce w australijskim stanie Victoria. Darren Kamp, właściciel sklepu ze sprzętem do poszukiwania złota w miejscowości Geelong, powiedział mediom, że do jego sklepu wszedł mężczyzna, który miał przy sobie budżetowy wykrywacz metalu i duży plecak. Wyciągnął z niego kamień z samorodkami złota i spytał, czy jest wart 10 tysięcy dolarów australijskich (ok. 29 tys. zł).

Kamp obejrzał ten kamień i powiedział mu, że jest warty raczej 100 tysięcy dolarów. Wtedy mężczyzna powiedział mu, że to tylko połowa jego znaleziska. Łącznie w kamieniu o wadze 4,6 kg było ok. 2,6 kg złota. Kamp przyznał, że w ciągu swojej 43-letniej kariery w branży jeszcze nie widział takiego znaleziska. Odkupił złoto od szczęśliwego znalazcy, płacąc mu za nie 240 tysięcy dolarów australijskich (ok. 693 tys. zł). Mężczyzna stwierdził, że jego żona będzie z tego zadowolona.

W stanie Wiktoria znajduje się tzw. złoty trójkąt, zwany także Goldfields. Odkrycie w nim złota w drugiej połowie XIX wieku sprawiło, że do Australii dotarło wielu poszukiwaczy fortuny, a sam kraj błyskawicznie się wzbogacił. Gorączka złota sprawiła, że Melbourne, stolica Wiktorii, stała się metropolią. Dzisiaj Australia ma największe znane złoża złota na świecie, znaleziono tam też wiele rekordowych samorodków.

Źródło: Stefczyk.info na podst. BBC Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij