Najnowsze wiadomości ze świata

Władze zablokowały dostęp do Wikipedii z powodu „bluźnierczych treści”

Encyklopedia internetowa Wikipedia została zablokowana w całym Pakistanie z powodu zamieszczania „bluźnierczych treści” dotyczących islamu – przekazał w sobotę Pakistański Urząd Telekomunikacyjny (PTA).

Wikipedia została zablokowana w piątek „po tym, jak nie odpowiedziała na naszą wielokrotną prośbę o usunięcie bluźnierczych treści i nie dotrzymała terminu” na ich usunięcie – powiedział rzecznik PTA Malahat Obaid, cytowany przez AFP.

Blokada uniemożliwia piątemu najludniejszemu narodowi świata dostęp do największego na świecie repozytorium wolnej wiedzy – poinformowała Fundacja Wikimedia, która prowadzi encyklopedię.

To nie pierwszy przypadek, kiedy władze pakistańskie blokują strony internetowe, wysuwając oskarżenia o „bluźniercze treści”. W 2010 roku taki los spotkał Facebooka, a w kolejnych latach również YouTube. W ostatnim czasie problemy z funkcjonowaniem ma również TikTok.

„Głównym celem (zablokowania Wikipedii) jest uciszenie dysydentów” – ocenił cytowany przez AFP Usama Khilji, pakistański działacz na rzecz praw cyfrowych. Według niego blokada encyklopedii to wynik „skoordynowanych wysiłków mających na celu sprawowanie większej kontroli nad treściami w internecie”.

Pakistan, w którym mieszka około 238 mln osób, jest republiką islamską. Według oficjalnych danych islam wyznaje 96,5 proc. obywateli.

Źródło: PAP Autor: PAP
Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij