Najnowsze wiadomości ze świata

Władze Egiptu chcą odbudować piramidę. Nie wszyscy są tym zachwyceni

Władze Egiptu chcą dokonać restauracji jednej z piramid w Gizie. Nie wszystkim jednak ten plan się podoba.

Piramida Menkaure jest najmniejszą z trzech piramid w Gizie. Zbudowano ją ok. 2 tys. lat przed naszą erą. Początkowo była pokryta gładkimi blokami granitu, ale trzęsienie ziemi sprawiło, że większość z nich spadła.

Mostafa Waziri, sekretarz generalny egipskiej Najwyższej Rady Zabytkow, zapowiedział, że władze tego państwa odnowią ją, by wyglądała tak, jak po wybudowaniu. Stwierdził, że to „projekt stulecia” i „dar od Egiptu dla świata”.

To, czy piramida zostanie odbudowana, nie jest jednak na razie przesądzone. Zespół złożony z egipskich i japońskich ekspertów spędzi co najmniej rok na badaniach i tworzeniu planów. Po zakończeniu tego procesu zostanie podjęta decyzja o tym, czy ruszyć z tym projektem. Do jego realizacji zostaną użyte oryginalne bloki granitu, które obecnie leżą u podnóża piramidy.\

Pomysł władz Egiptu nie wszystkim się jednak podoba. Wielu historyków i archeologów uważa, że odbudowa tej piramidy zmniejszy jej wartość historyczną. Twierdzą także, że będzie się nadmiernie wyróżniała na tle pozostałych piramid. Problemem jest także prawo międzynarodowe, które zdaniem wielu ekspertów zabrania podobnych działań.

Źródło: Stefczyk.info na podst. NYPost Autor: WM
Fot. Przemyslaw "Blueshade" Idzkiewicz.
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

0 0

Pożar w warszawskim wieżowcu

0 0

10-latek przyznał się do morderstwa

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij