Najnowsze wiadomości ze świata

Władze Austrii znalazły nową rolę dla domu Hitlera

Ministerstwo spraw wewnętrznych Austrii ogłosiło, że dom, w którym urodził się Adolf Hitler, zgodnie z planem zostanie zmieniony w posterunek policji. Stanie się tak mimo odkrycia, że życzył sobie tego sam Hitler.

Przywódca nazistowskich Niemiec urodził się w 1889 roku w austriackiej miejscowości Braunau, w pobliżu granicy z Niemcami. Mimo tego, że nie mieszkał w tym domu długo, stał się on celem pielgrzymek neonazistów z całego świata. Po długiej walce sądowej z jego właścicielem władze Austrii dokonały w 2016 roku jego nacjonalizacji.

Teraz austriackie ministerstwo spraw wewnętrznych zapowiedziało, że zgodnie z wcześniejszymi planami w domu rodzinnym Hitlera powstanie nowy komisariat policji, w którym znajdzie się także centrum szkoleniowe dot. praw człowieka. Prace nad jego przebudową rozpoczną się 2 października. Potrwają do 2025 roku i będą kosztować 20 milionów euro. Nowy posterunek ma zacząć działać w 2026 roku.

Te plany wzbudziły jednak kontrowersje. Austriacki reżyser Gunter Schwaiger, którego film dokumentalny o tym budynku będzie miał premierę jeszcze w tym miesiącu, odkrył bowiem artykuł w lokalnej gazecie z 10 maja 1939 roku. Jego autor stwierdził, że życzeniem Hitlera było, by jego dom rodzinny został przejęty przez lokalne władze. Schwaiger wezwał władze na konferencji prasowej, by przemyślały swoje plany, bo jego zdaniem tworząc tam komisariat spełniają życzenie Hitlera. Ministerstwo ogłosiło jednak, że kontrowersyjna przebudowa pójdzie zgodnie z planem.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Guardian Autor: WM
Fot. Anton-kurt CC BY-SA 3.0 at

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij