Najnowsze wiadomości z kraju

Wkrótce nastąpi zaćmienie słońca. Gdzie i kiedy będzie można je obserwować?

Wkrótce czeka nas najgłębsze od lat częściowe zaćmienie słońca. Będzie widoczne w całej Polsce.

Zaćmienie będzie miało miejsce we wtorek, 25 października. Astronom dr Milena Ratajczak powiedziała portalowi TVP Info, że będzie to najgłębsze zaćmienie od lat, które będzie można obserwować z Polski. Księżyc zasłoni prawie połowę tarczy słońca. Zaćmienie będzie częściowe na całym świecie, co oznacza, że z żadnego państwa nie będzie można dostrzec pełnego przesłonięcia tarczy słońca przez księżyc.

Samo zjawisko zacznie się o 11:14 czasu polskiego, a kulminację osiągnie o 12:23. Zakończy się ok. 13:30. Ratajczak przypomniała, że oglądanie zaćmienia gołym okiem może uszkodzić wzrok, więc powinno się zaopatrzyć w odpowiednie okulary lub filtry – lub wziąć udział w organizowanych w całej Polsce pokazach, na których zostaną zapewnione przez organizatorów.

Na następne pełne zaćmienie, które będzie można obserwować z Polski, przyjdzie nam jednak trochę poczekać. Będzie bowiem miało miejsce dopiero 7 października 2135 roku. Nieco wcześniej, w 2075 roku, będziemy mogli obserwować zaćmienie obrączkowe.

Źródło: Stefczyk.info na podst. TVP Info Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Strażakom spłonął wóz strażacki

0 0

Na wojskowej uczelni doszło do eksplozji. Są ranni żołnierze

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij