Witold Bańka oficjalnie szefem Światowej Agencji Antydopingowej Wiadomości sportowe z kraju i świata

Witold Bańka oficjalnie szefem Światowej Agencji Antydopingowej

W czwartek w Katowicach Rada Fundacji Światowej Agencji Antydopingowej przez aklamację zatwierdziła wybór Witolda Bańki na szefa tej organizacji. Jego kadencja rozpocznie się 1 stycznia 2020 roku. Zastąpi Craiga Reedie’ego, który funkcję tę pełni od 2014 roku.

“Jest mi miło, że stało się to tutaj, w Katowicach, w moich rodzinnych stronach, tuż po zakończeniu kongresu WADA. Pokora i praca – te wartości zawsze kierowały mną w roli ministra sportu i turystyki w Polsce i obiecuję, że będą mną kierowały także w funkcji następnego prezydenta WADA” – zwrócił się do zgromadzonych.

“Mamy te same cele w naszych duszach, umysłach i sercach – wyczyścić sport, stworzyć sprawiedliwe środowisko dla czystych sportowców, zapewnić silny system antydopingowy. Obiecuję, że zawsze będę próbował zbliżać do siebie wszystkich udziałowców, będę otwarty na dyskusje. Jestem przekonany, że wspólnie możemy usprawnić WADA i stworzyć lepszy sportowy świat” – dodał.

W stolicy Górnego Śląska zatwierdzono decyzję podjętą 14 maja w Montrealu, kiedy zgodnie z zasadą rotacji przedstawiciele rządów w Radzie Fundacji WADA wybrali Bańkę. Kontrkandydatem był wówczas Marcos Diaz z Dominikany.

W Radzie Fundacji, oprócz prezydenta WADA i jego zastępcy, zasiada po 18 przedstawicieli ruchu olimpijskiego oraz rządów krajów (pięciu reprezentantów ma Europa, po czterech Azja i kontynent amerykański, trzech Afryka i dwóch Oceania).

Zastępcą Bańki będzie wywodząca się z ruchu olimpijskiego Yang Yang. 43-letnia Chinka jest dwukrotną mistrzynią olimpijską w short tracku. W przeszłości zasiadała w Komisji Zawodniczej WADA.

W lutym Rada Europy zdecydowała, że to właśnie były polski lekkoatleta, a obecnie minister sportu i turystyki będzie kandydatem Starego Kontynentu. Działający od maja 2017 roku w Komitecie Wykonawczym WADA Bańka w głosowaniu pokonał Norweżkę Lindę Hofstad Helleland, która jest wiceprzewodniczącą WADA, oraz belgijskiego polityka Philippe’a Muytersa.

Wśród głównych punktów swojego programu Bańka umieścił m.in. stworzenie funduszu solidarnościowego, który będzie służył pomocy słabszym państwom w prowadzeniu ich polityki antydopingowej.

WADA powstała w listopadzie 1999 roku jako niezależna fundacja pod przewodnictwem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Jej celem jest walka z niedozwolonym wspomaganiem w sporcie, m.in. poprzez opracowywanie i ustalanie przepisów oraz procedur antydopingowych. Poza tym m.in. publikuje listę substancji zakazanych i wydaje akredytacje dla krajowych laboratoriów antydopingowych.

“Kluczowe jest, aby sportowcy nie stracili zaufania do systemu antydopingowego. Wierzę, że przez te trzy dni wysłaliśmy im jasną wiadomość. Jestem przekonany, że wszyscy będziemy pracowali na rzecz jedności WADA. Konferencja pokazała, że potrafimy dyskutować, znajdować kompromis, nawet jeśli mamy odmienne opinie” – powiedział Bańka na zakończenie kongresu, po którym nastąpiło posiedzenie Rady Fundacji.

“Zamierzam ciężko pracować, aby liczba krajów i dyscyplin sportowych ze słabym systemem antydopingowym spadła tak bardzo, jak tylko będzie to możliwe. Mam nadzieję, że na następnym kongresie będę mógł powiedzieć, że mamy silniejszy system antydopingowy. Wierzę, że jest to możliwe i że mogę liczyć na wasze wsparcie” – dodał.

Bańka jest absolwentem politologii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jako sportowiec specjalizował się w biegu na 400 m. W 2007 roku w Osace cieszył się z brązowego medalu mistrzostw świata wywalczonego w sztafecie 4×400 m.

W 2015 roku został ministrem sportu i turystyki. Jako szef resortu zainicjował szereg istotnych programów zmierzających do umasowienia sportu wśród dzieci i młodzieży, dofinansowujących przygotowania wybitnie uzdolnionych zawodników do igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy. Był inicjatorem ustawy o zwalczaniu dopingu w sporcie i utworzenia Polskiej Agencji Antydopingowej (POLADA).

Jego kadencja jako szefa WADA rozpocznie się 1 stycznia 2020 roku. Sprawując to stanowisko nie można być ministrem, ale można pełnić funkcje parlamentarne i brać udział w życiu politycznym.

Kadencja trwa trzy lata, ale zwyczajowo jest przedłużana o kolejne trzy.

Źródło: PAP Autor: PAP
Fot. PAP/Andrzej Grygiel

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij