Rozrywka

Wielkie zwycięstwo gender! Pan Bulwa przestanie być panem

Hasbro postanowiło zmienić swoją najsłynniejszą linię zabawek. W imię gender z jej nazwy zostanie usunięte słowo „pan”.

Pan Bulwa (ang. Mister Potato Head) to jedna z najsłynniejszych zabawek w historii. Została stworzona na początku lat czterdziestych przez urodzonego na Brooklynie George’a Lernera. Początkowo składała się z plastikowych ust, oczu itp., które dzieci miały wbijać w ziemniaka lub inne warzywo albo owoc aby tworzyć w ten sposób twarze. Nikt jednak nie chciał kupić jego projektu bo właśnie trwała wojna światowa i marnowanie jedzenia do zabawy uznano za niepatriotyczne. Po kilku latach starań udało mu się ją w końcu sprzedać firmie handlującej płatkami śniadaniowymi, która chciała dołączać pojedyncze elementy do swoich produktów.

W 1951 Lerner spotkał braci Hassenfeld, którzy prowadzili mała firmę handlującą przyborami szkolnymi i zabawkami, i pokazał im swoje dzieło. Spodobało im się tak bardzo, że zapłacili poprzedniej firmie 2 tysiące dolarów (20 tysięcy po uwzględnieniu inflacji) za zaprzestanie jej produkcji i 5 tysięcy Lernerowi za prawa autorskie. W ich wersji zabawka składała się z plastikowych rąk, stóp, uszu, dwóch rodzajów ust i oczu, czterech nosów, trzech kapeluszy, okularów, fajki i ośmiu kawałków filcu imitujących wąsy i brodę. Rozpoczęli również pionierską kampanię reklamową – Pan Bulwa był pierwszą zabawką, której reklamy były kierowane bezpośrednio do dzieci i pierwszą zabawką, której reklama pojawiła się w telewizji.

Nowa zabawka błyskawicznie okazała się bestsellerem. Tylko w pierwszym roku produkcji sprzedano ponad milion egzemplarzy. W 1964 roku zaczęto dodawać do niej plastikowy model ziemniaka gdyż rodzice żalili się, że ich dzieci często zostawiają swoją zabawkę na tak długo, że używane w niej prawdziwe ziemniaki zaczynają gnić. Pan Bulwa jest produkowany nieprzerwanie do dzisiaj i sprawił, że firma braci Hassenfeld, nazwana ostatecznie Hasbro, stała się prawdziwym gigantem branży zabawkarskiej. Drugą falę popularności przeżyła kiedy Pan Bulwa stał się jednym z bohaterów niezwykle popularnych filmów animowanych Toy Story.

Teraz jednak w zabawce zajdą duże zmiany. Firma poinformowała bowiem, że w nazwie nowej serii, której produkcja ruszy od jesieni, nie będzie już słowa „pan”. „Hasbro chce zapewnić, że wszyscy będą się czuli mile widziani w świecie Bulwy poprzez usunięcie słowa „pan” z nazwy marki i logo Pana Bulwy aby promować równość płciową i inkluzywność” – poinformowała firma.

Zmiana nazwy dotyczy tylko nazwy tej linii zabawek. Nazwa Pan Bulwa będzie nadal pojawiać się na opakowaniu tej konkretnej zabawki, ale nie pojawi się już na opakowaniach innych jej wersji, jak Pani Bulwa.

Działanie Hasbro nie jest niczym niezwykłym. Wiele korporacji produkujących zabawki zmienia swoje klasyczne projekty tak, żeby pasowały do współczesnej poprawności politycznej. Największy rywal Hasbro, Mattel, przedstawił ostatnio nową linię lalek Barbie, które są grubsze od oryginału, mają inne kolory skóry etc.

Źródło: Stefczyk.info na podstawie CNN Autor: WM
Fot. blperk, CC BY-SA 2.0

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij