Wielkie odkrycie w amazońskiej dżungli. Archeolodzy znaleźli sieć starożytnych miast Najnowsze wiadomości ze świata

Wielkie odkrycie w amazońskiej dżungli. Archeolodzy znaleźli sieć starożytnych miast

Archeolodzy dokonali ważnego odkrycia w amazońskiej dżungli. Znaleźli sieć starożytnych miast połączonych drogami.

Badanie w ekwadorskiej dolinie Upano były prowadzone od 20 lat przez międzynarodowy zespół, w skład którego wchodzili archeolodzy z Ekwadoru, Portoryko, Francji i Niemiec. Utrudniało je jednak to, że las w tym miejscu jest wyjątkowo gęsty. W końcu rząd Ekwadoru pomógł poprzez wysłanie samolotów wyposażonych w LIDAR. To urządzenia, które wykorzystują laser do tworzenia trójwymiarowej mapy powierzchni. Sprawdzono w ten sposób ok. 300 kilometrów kwadratowych dżungli.

Naukowcy przyznają, że efekty przerosły ich oczekiwania. Zauważyli bowiem ok. 6 tys. ziemnych konstrukcji, na których stały domy. Większość z nich miała prostokątny kształt i mierzyła ok. 10 na 20 metrów. Były budowane wokół centralnego placu, w grupach po dwie lub trzy. Znaleźli też znacznie większe platformy – podejrzewają, że stały na nich świątynie lub budynki użyteczności publicznej.

 

Łącznie naukowcom udało się odnaleźć 15 wyraźnych osad. Były połączone ze sobą drogami i kanałami, a przy niektórych z nich odnaleziono ślady zaawansowanego rolnictwa, jak np. kanały nawadniające pola. Niektóre z osad były chronione rowami, co sugeruje, że okolica nie była zbytnio bezpieczna. Archeolodzy ustalili, że najstarsze z nich mają po 2,5 tysiąca lat, ale większość powstała w latach 500 p.n.e. do 600 n.e.

Francuski archeolog Stephen Rostain, dyrektor ds. badań w Narodowym Centrum Badań Naukowych, powiedział telewizji CNN, że ich odkrycie ma przełomowe znaczenie. Dotychczas uważano bowiem, że ludzie mieszkający w tym regionie prowadzili głównie koczowniczy tryb życia. To badanie pokazało, że mieli zaawansowaną cywilizację, zdolną do planowania urbanistycznego i zaawansowanej inżynierii.

Źródło: Stefczyk.info na podst. CNN Autor: WM
Fot. Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij