Najnowsze wiadomości z kraju

Wielki polityczny plan Kingi Dudy. Córka prezydenta otrzymała “zielone światło” od Jarosława Kaczyńskiego

Uszczypliwi dziennikarze od kilku miesięcy zadawali pytanie, czym zajmuje się Kinga Duda jako społeczny doradca prezydenta. Teraz otrzymali na nie odpowiedź.  Zgodnie z doniesieniami “Wirtualnej Polski” córka prezydenta bierze obecnie udział w projekcie, który ma na celu utworzenie instytucji sędziów pokoju. Prawniczka może liczyć nawet na “zielone światło” od Jarosława Kaczyńskiego w tej sprawie.

Według nieoficjalnych doniesień na początku 2021 roku ma zostać utworzony zespół roboczy, który będzie opracowywał projekt utworzenia instytucji sędziów pokoju. Zespół będzie działał w Kancelarii Prezydenta, a na jego czele ma właśnie stanąć Kinga Duda.

Córka prezydenta Andrzeja Dudy, według “Wirtualnej Polski”, może liczyć na poparcie Jarosława Kaczyńskiego w tej kwestii. Prezes Prawa i Sprawiedliwości miał nawet dać prawniczce “zielone światło na przeforsowanie ustawy o sędziach pokoju”. Debata w tej sprawie, według polityków Zjednoczonej Prawicy, powinna odbyć się jeszcze w pierwszym półroczu 2021.

Prace legislacyjne dotyczące instytucji sędziów pokoju mogą się również okazać kluczowe w kontekście zawiązania sojuszu pomiędzy obozem Jarosława Kaczyńskiego a ugrupowaniem Pawła Kukiza. Przypomnijmy, iż niedawno formacja Kukiz’15 opuściła szeregi Koalicji Polskiej, w związku z czym pojawiły się doniesienia o możliwej współpracy byłego muzyka ze Zjednoczoną Prawicą. Paweł Kukiz odbył już nawet rozmowę z liderem Prawa i Sprawiedliwości,  podczas której poruszył najważniejsze dla niego kwestie – w tym także powołanie instytucji sędziów pokoju.

Sędziowie pokoju są sędziami najniższego stopnia, którzy kierują tzw. sądami pokoju, orzekającymi w drobnych sprawach cywilnych. Instytucja ta funkcjonuje w Belgii, USA, Wielkiej Brytanii, a także niektórych kantonach Szwajcarii.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Wirtualnej Polski Autor: JD
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij