Najnowsze wiadomości ze świata

“Wielki Marsz Obrony Rodziny” na Litwie

W Międzynarodowym Dniu Rodziny w sobotę na Litwie odbył się „Wielki Marsz Obrony Rodziny”. Kilka tysięcy osób protestowało przeciwko ratyfikacji konwencji stambulskiej, która ich zdaniem uderza w model i wartości tradycyjnej rodziny.

„Będziemy bronić naszych rodzin, dzieci, młodzieży, przedszkoli i szkół przed brutalną propagandą fikcyjnych płci społecznych. Będziemy mówili jednym głosem przeciwko zbliżającej się ratyfikacji w Sejmie konwencji stambulskiej” – czytamy w komunikacie organizatorów akcji, wśród których jest nowo powstały w kraju Ruch na rzecz Rodziny.

Akcja rozpoczęła się przed południem w Kłajpedzie, z której samochody i autobusy wyruszyły w kierunku odległego o 300 km Wilna. Po drodze dołączyły do nich samochody z innych miast i regionów. Szacuje się, że do Wilna późnym popołudniem wjechało około 3 tys. pojazdów z uczestnikami „Wielkiego Marszu Obrony Rodziny”. Kulminacyjny etap akcji nastąpił wieczorem w wileńskim parku Zakret, gdzie, według szacunków policji, zebrało się około 10 tys. osób.

Równocześnie w Wilnie w sobotę odbyło się kilka mniejszych akcji przeciwników “Wielkiego Marszu”, głównie przedstawicieli społeczności LGBT, którzy przekonywali, że „rodzina może być różna”, i wyrażali poparcie dla propozycji przyjęcia ustawy o partnerstwie.

Dyskusje na temat modelu rodziny na Litwie ożywiły się przed kilkoma miesiącami, gdy władze Sejmu zapowiedziały ratyfikację tzw. konwencji stambulskiej. Dokument Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej w litewskim parlamencie na ratyfikację czeka od 2018 roku.

Przeciwnicy uprawomocnienia w kraju tego dokumentu przekonują, że wprowadza on zmianę ładu społecznego i tradycyjnego zrozumienia rodziny; twierdzą, że wszystkie ważne zapisy dotyczące ochrony kobiet przed przemocą powinny być zapisane w litewskim ustawodawstwie.

Litewscy politycy z rządzącej konserwatywno-liberalnej koalicji oraz przedstawiciele rządu unikali komentarzy na temat „Wielkiego Marszu Obrony Rodziny”. Poparcie wyraziły za to niektóre ugrupowania opozycyjne, m.in. Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin.

Konferencja Episkopatu Litwy wydała oświadczenie, w którym poinformowano, że otrzymano zaproszenie do udziału w akcji, podkreślono jednak, że hierarchowie kościoła nie wezmą w niej udziału. Swe poparcie wyrazili natomiast poszczególni księża.

Źródło: PAP Autor: Z Wilna Aleksandra Akińczo
Fot. Pixabay
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij