Najnowsze wiadomości z kraju

Widzieliście? Nad Polską zaobserwowano niezwykłe zjawisko

Wczoraj wieczór mieszkańcy Polski mogli zaobserwować niezwykłe zjawisko. Na niebie pojawiła się zorza polarna.

Zorza polarna (Aurora borealis) to zjawisko, które zwykle można zaobserwować w okolicach kół podbiegunowych. Powstaje wtedy, gdy wiatr słoneczny, jak nazywa się strumień naładowanych elektrycznie cząsteczek emitowanych przez Słońce, zostaje wyrzucony z wystarczająco dużą mocą by przedrzeć się przez pole magnetyczne ziemi. Pojawiają się wtedy na niebie barwne łuki, smugi i pasma kolorowego światła, które cały czas zmieniają swoje położenie.

Zjawisko to można najczęściej zaobserwować w okolicy biegunów, bowiem tam pole magnetyczne ziemi jest najsłabsze. W ostatnim czasie coraz częściej można je jednak zaobserwować w wielu innych miejscach, w tym w krajach śródziemnomorskich.

Taka zorza pojawiła się wczoraj późnym wieczorem nad Polską. Można było dostrzec ją z wielu zakątków kraju. Była doskonale widoczna z m.in. Gdyni, Kościerzyny, Władysławowa czy Lubiatowa. Zaobserwowali ją jednak także mieszkańcy Podhala.

Do mediów społecznościowych trafiło wiele zdjęć niecodziennego w naszym kraju zjawiska.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Polsat News Autor: WM
Fot. Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij