Najnowsze wiadomości z kraju

Wicepremier Gowin ogłosił powstanie spółki SIM Łódzkie. To 650 mieszkań o umiarkowanym czynszu

We wtorek w Radomsku wicepremier Jarosław Gowin ogłosił powstanie spółki SIM Łódzkie. W ramach działań spółki ma powstać około 650 mieszkań, które będą alternatywą dla osób i rodzin o niskich dochodach oraz małej zdolności kredytowej.

4 miesiące temu podpisano porozumienie dotyczące założenia Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Dzisiaj spółka SIM została oficjalnie powołana do życia. Jest to element zaproponowanego na początku roku przez rząd pakietu mieszkaniowego. Jego założenia skoncentrowały się na części programu mieszkaniowego, która w największym stopniu oparta jest o współpracę z samorządami. Każdy samorząd może utworzyć SIM lub przystąpić do już istniejącego, jeśli uzna, że mieszkańcy danej gminy potrzebują mieszkań na wynajem.

Pod dokumentem powołującym pierwszą w woj. łódzkim spółkę SIM podpisały się władze miast: Radomska, Sieradza, Skierniewic, Pabianic, Bełchatowa i Brzezin oraz wójtowie gmin Radomsko i Bełchatów. W tych miejscowościach w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej ma powstać ok. 650 mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. To ma być alternatywa dla osób i rodzin o niskich dochodach oraz małej zdolności kredytowej.

Obecny na wydarzeniu wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin podkreślił, że powstanie spółki to moment, kiedy zapowiedzi i obietnice stają się faktem. Przypomniał, że inicjatywę zapoczątkowało podpisanie w lutym w Radomsku porozumienia o partnerstwie z Krajowym Zasobem Nieruchomości.

„Dziś ogłaszamy powstanie SIM Łódzkie. Razem z miastami Bełchatów, Brzeziny, Pabianice, Radomsko, Sieradz i Skierniewice oraz gminami Bełchatów i Radomsko na gruntach o powierzchni ok. 10,5 ha wybudujemy 650 mieszkań. Mieszkań dla rodzin. Mieszkań, dzięki którym życie tych rodzin stanie się lepsze” – mówił minister rozwoju, pracy i technologii.

Wskazał, że miejscowości, które weszły do SIM Łódzkie potrzebują mieszkań do dalszego rozwoju i zatrzymania odpływu mieszkańców. Tłumaczył, że samorządy wniosą do spółki wkład w postaci gruntów, a rząd zapewni wsparcie finansowe.

„Bardzo ważna jest współpraca między rządem i samorządem. Samorządy dysponują gruntami pod budowę, kontrolują proces planowania przestrzennego oraz najlepiej znają potrzeby mieszkańców i lokalny rynek. Zadaniem rządu jest zapewnić odpowiednie przepisy i wsparcie finansowe” – podkreślała wiceminister Anna Kornecka.

„Jestem przekonany, że do SIM Łódzkie będą chciały dołączać kolejne gminy. Ten projekt jest obliczony na co najmniej 15 lat i jest to coś ponadczasowego. Mamy ogromną lukę mieszkaniową, którą SIM będzie w stanie w części uzupełnić” – powiedział wicewojewoda łódzki Krzysztof Ciecióra. Przyznał również, że powstanie SIM wieńczy ponad pół roku pracy. Zaznaczył, że to pierwsza taka spółka w Łódzkim, ale nie ostatnia.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor: MS
Fot. PAP

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij