Najnowsze wiadomości z kraju

Wiceminister rodziny nt. programu “Wspieraj Seniora”: Już ponad 16 tysięcy starszych osób z niego skorzystało

Na dzisiaj mamy już 16 tys. starszych osób, które skorzystały z naszego programu “Wspieraj Seniora” – powiedział w niedzielę wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Wyjaśnił, że “to jest pomoc w ramach Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów”.

Wiceminister rodziny i polityki społecznej przypomniał w TVP3 Regiony, że Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów jest skierowany do osób mających ponad 70 lat. “Nie odmawiamy jednak pomocy nikomu. Jeśli ktoś jest chory, potrzebuje takiego wsparcia – to wystarczy zadzwonić pod infolinię 22 505 11 11. Osoba odbierająca telefon przekazuje dane do ośrodka pomocy społecznej, a tam już wolontariusz pomaga tym osobom czy to w robieniu zakupów, czy w jakichś innych czynnościach” – wyjaśnił.

“Tutaj mamy ponad 10 tys. wolontariuszy, którzy zadeklarowali swoją pomoc. Ta międzypokoleniowa solidarność jest niezwykle istotna i cieszymy się, że ten program dobrze działa” – ocenił Szwed.

Przypomniał, że do Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów zgłosiło się już ponad 150 organizacji młodzieżowych, osoby prywatne, harcerze, żołnierze i strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych.

“Na dzisiaj mamy program (Wspieraj Seniora – PAP) do końca roku. Myślę, że będziemy go kontynuować” – zapowiedział.

“Mamy też trzecią inicjatywę, którą rozpoczął pan prezydent Andrzej Duda, czyli +wolontariat ozdrowieńców+. Chcemy pomagać przez ozdrowieńców pensjonariuszom domów pomocy społecznej, którzy takiego wsparcia potrzebują – również w kwestii pomocy personelowi DPS-ów” – powiedział wiceminister rodziny i polityki społecznej, dodając, że “pierwsze kilkadziesiąt osób już się do tego wolontariatu zgłosiło”.

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów (https://wspierajseniora.pl/) to inicjatywa, której głównym celem jest wsparcie osób starszych w trudnych czasach pandemii. Aby ograniczyć ryzyko zarażenia się przez nich koronawirusem, powołano do życia mechanizm łączący osoby, które chcą pomóc, z seniorami – poprzez instytucje, które takiej pomocy udzielają w normalnych warunkach. Do Korpusu zapisało się już ponad 10 tys. osób.

Koordynatorem Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów jest Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Od 12 listopada inicjatywa pomocy seniorom poszerzyła się program #CyfrowyWolontariusz. W jego ramach istnieje możliwość poproszenia o pomoc w korzystaniu z narzędzi do komunikowania się na odległość czy załatwianiu spraw urzędowych przez Internet. Akcja #CyfrowyWolontariusz ma na celu podnoszenie kompetencji cyfrowych u seniorów.

1 grudnia prezydent Andrzej Duda wspólnie z szefową MRiPS Marleną Maląg zainicjował kolejny komponent Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów – “Wolontariat ozdrowieńców”. Osoba chętna do świadczenia wolontariatu ozdrowieńca w konkretnym DPS-ie wypełnia formularz zgłoszeniowy na stronie wspierajseniora.pl. Link otwiera się w nowej karcie przeglądarki, który jest przekazywany systemem CAS do wybranego domu pomocy społecznej.

Źródło: PAP Autor: gj/ dki/
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij