Najnowsze wiadomości z kraju

Wicemarszałek Terlecki i Cichanouska: sprawa białoruska powinna być poza wszelkimi podziałami

“Dzisiaj Swiatłana Cichanouska spotkała się z wicemarszałkiem Terleckim, który wyjaśnił jej swoje stanowisko – potwierdził w rozmowie z PAP doradca liderki białoruskiej opozycji Franak Wiaczorka. – Uzgodniono, że sprawa białoruska powinna być poza wszelkimi podziałami”.

Wiaczorka podkreślił, że to było pierwsze spotkanie Cichanouskiej z wicemarszałkiem Terleckim, podczas którego “dyskutowano głównie o sprawach białoruskich i o tym, jak Polska może wesprzeć Białorusinów w ich walce o wolność”.

Według Wiaczorki, “Swiatłana zaproponowała kilka pomysłów, inicjatyw wsparcia więźniów politycznych” na Białorusi.

Przed tygodniem Ryszard Terlecki skrytykował Cichanouską za planowany jej udziału w Campusie Polska Przyszłości — wydarzeniu organizowanym przez Rafała Trzaskowskiego.

“Wydaje się, że (Cichanouska-PAP) popełniła pewien błąd, deklarując gotowość udziału w kongresie antyrządowym, opozycyjnym. Zwróciłem na to uwagę i następnie w liście do pani prezydent elekt tłumaczyłem motywy tego działania i wydaje się, że zrozumiała” – powiedział dziennikarzom wicemarszałek.

Wicemarszałkowie Sejmu i Senatu RP Ryszard Terlecki i Marek Pęk gościli w Wilnie, gdzie wzięli udział w uroczystościach upamiętniających 80. rocznicę początku masowych wywózek na Syberię zorganizowanych przez okupacyjny reżim sowiecki.

14 czerwca jest obchodzony na Litwie jako Dzień Żałoby i Nadziei. W dniach 14-18 czerwca 1941 roku nastąpiła pierwsza fala masowych wywózek ludności litewskiej na Syberię. Szacuje się, że wywieziono wtedy blisko 20 tys. osób. Represje trwały do 1952 roku. Łącznie zesłano 132 tys. mieszkańców Litwy.

 

Źródło: PAP Autor: Z Wilna Aleksandra Akińczo
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij