Najnowsze wiadomości z kraju

Wicedyrektorka poznańskiej galerii zaatakowała kościół. Grożą jej dwa lata więzienia

Wicedyrektor Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu ma poważne kłopoty. Za atak na kościół grożą jej nawet dwa lata więzienia.

Zofia Narodzińska postanowiła zaprotestować przeciwko niedawnemu wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że zabijanie chorych dzieci jest sprzeczne z konstytucją. Uznała, że najlepszą formą protestu będzie obrzucenie drzwi kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego na poznańskich Jeżycach. Swoim wyczynem pochwaliła się też w mediach społecznościowych.

Teraz okazuje się, że może mieć przez to poważne kłopoty. W Polsce publiczne znieważanie miejsca przeznaczonego do publicznego wykonywania obrzędów religijnych jest bowiem przestępstwem za które grozi do dwóch lat pozbawienia wolności.

Kościół, który obrzuciła jajkami, służy także jako kościół garnizonowy, więc sprawą zajęła się Żandarmeria Wojskowa pod nadzorem działu ds. wojskowych Prokuratury Rejonowej Poznań-Grunwald. W czwartek kobieta usłyszała zarzuty.
O ile jej wina nie budzi raczej wątpliwości – w końcu sama pochwaliła się nagraniem z tego czynu – o tyle kobieta twierdzi, że stawiane jej zarzuty są absurdalne. Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu ujawnił, że powiedziała śledczym, że jej celem nie było obrażanie uczuć religijnych.

„To nie była obraza jakichś konkretnych osób, ale wyraz mojego gniewu, buntu, mojego niezrozumienia dla tego, co się dzieje w Polsce; dla pseudoorzeczenia pseudotrybunału. To była część demonstracji organizowanych przez Strajk Kobiet.” – powiedziała PAP – „Był to wyraz mojego nieposłuszeństwa obywatelskiego. Tu chodziło o mnie, o prawa kobiet, nie o jakichś panów patriarchów – oni urażają nas od wieków”.

Źródło: Stefcyk.info na podst. PAP Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij