Najnowsze wiadomości ze świata

Wiadomo kiedy ruszą szczepienia na COVID

Szefowa KE zdradziła na Twitterze kiedy w Europie ruszą szczepienia na COVID-19. Być może stanie się to jeszcze w tym roku.

Obecnie w Europie szczepionki na Covid podaje się jedynie w dwóch państwach: Rosji, gdzie szczepi się nieprzetestowanym Sputnikiem V i w UK, gdzie pacjenci dostają szczepionkę Pfizera. W środę szefowa KE Ursula von der Leyen stwierdziła, że państwa UE powinny zacząć szczepienia u siebie tego samego dnia.

Teraz von der Leyen poinformowała za pośrednictwem Twittera, że szczepienia w UE rozpoczną się 27,28 i 29 grudnia. Nie jest jasne, czy chodzi o jedną z tych trzech dat czy też szczepienia jednak nie ruszą jednego dnia.

Oczywiście daty podane przez szefową KE to najbardziej optymistyczny scenariusz gdyż jeszcze żadna szczepionka nie została w UE dopuszczona do użytku. Rzecznik KE Eric Mamer podczas konferencji prasowej doprecyzował, że KE musi dopiero dopuścić na rynek szczepionkę, a do tego wymagana będzie rekomendacja Europejskiej Agencji Leków (EMA).

Panel ekspertów EMA ma zebrać się w poniedziałek i dokonać oceny szczepionki wyprodukowanej przez amerykańską firmę Pfizer i niemiecki BioNTech. Jest ona używana już w UK i USA i wygląda na to, że nie będzie z tym problemu – została w końcu dopuszczona awaryjnie przez słynącą ze standardów bezpieczeństwa amerykańską agencję FDA. EMA poinformowała, że po wydaniu przez nich pozytywnej decyzji KE przyspieszy proces decyzyjny tak, aby szczepionka jak najszybciej trafiła do pacjentów w państwach Unii i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Źródło: Stefczyk.info na podst. TVP Info Autor: WM
Fot. PAP/EPA/Enric Fontcuberta

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij