Wiadomo, kiedy nastąpi obniżka stóp procentowych Wiadomości gospodarcze z kraju i świata

Wiadomo, kiedy nastąpi obniżka stóp procentowych

Cykl łagodzenia polityki pieniężnej rozpocznie się w 2025 roku, kiedy stopy NBP mogą zostać obniżone łącznie o 75-100 pb – ocenili w czwartek analitycy ING Banku Śląskiego, komentując decyzję Rady Polityki Pieniężnej o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian.

Na zakończonym w czwartek posiedzeniu RPP nie zmieniła stóp procentowych. Główna stopa NBP, referencyjna, została utrzymana na poziomie 5,75 proc., stopa lombardowa wynosi 6,25 proc., a stopa depozytowa pozostała na poziomie 5,25 proc. Stopa redyskontowa weksli wynosi 5,8 proc. w skali rocznej, a stopa dyskontowa – 5,85 proc.

Decyzja Rady – według analityków ING Banku – była zgodna z oczekiwaniami rynku. Przedstawiciele banku są zdania, że podczas piątkowej konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński będzie zwracał uwagę na zagrożenia związane ze wzrostem inflacji w nadchodzących miesiącach, w tym z podwyżkami cen energii, uzasadniając tym utrzymywanie stóp procentowych na obecnym poziomie.

Ekonomiście ING uważają, że argumentem za ostrożnym podejściem do ewentualnego łagodzenia polityki jest także uporczywie wysoka inflacja bazowa. “Szacujemy, że inflacja jest obecnie w trendzie wzrostowym i będzie rosła do końca I kwartału 2025 roku, a wzrost ten zostanie wzmocniony przez odchodzenie od mrożenia cen energii” – napisali.

Ocenili, że Rada będzie w najbliższych miesiącach utrzymywała restrykcyjne nastawienie i jastrzębią retorykę. “Spodziewamy się, że stopy NBP pozostaną bez zmian do końca 2024 roku, a cykl łagodzenia polityki pieniężnej rozpocznie się w 2025, kiedy stopy mogą zostać obniżone łącznie o 75-100 pb.” – dodali.

RPP ostatni raz obniżyła stopy procentowe w październiku 2023 r. – o 25 pkt. bazowych, do obecnego poziomu.

Źródło: PAP Autor: PAP
Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij