Najnowsze wiadomości z kraju

Wiadomo, co powstanie w warszawskim budynku przejętym od Rosjan

W budynku przy ulicy Kieleckiej 45 będzie szkoła specjalna. Wojewoda mazowiecki zgodził się na przekazanie władzom stolicy obiektu przejętego od Federacji Rosyjskiej. Miasto wyremontuje budynek i na początku przyszłego roku będą z niego korzystać uczniowie.

“Wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski przełamał niemoc swojego poprzednika, który pomimo dysponowania kompletem dokumentów wymaganych prawem od niemal roku wyszukiwał kolejne powody odmowy przekazania Kieleckiej 45 na potrzeby warszawskich uczniów. To świetna wiadomość dla Warszawy i zapowiedź lepszych czasów dla samorządu. Już wkrótce otworzymy tu szkołę specjalną” – zapowiedział w piątek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Budynek przy ul. Kieleckiej 45 ma ponad 7400 mkw. Choć został przejęty przez miasto, stanowi obecnie własność Skarbu Państwa. By można było trwale zmienić jego przeznaczenie i przeprowadzić niezbędne prace adaptacyjne, konieczne było przekazanie go miastu na własność – do czego niezbędna była zgoda wojewody mazowieckiego.

“Wojewoda dysponuje ustawowymi możliwościami przekazania nieruchomości będących w zasobach Skarbu Państwa na potrzeby realizacji celów publicznych, a takim jest niewątpliwie prowadzenie szkoły publicznej. Dlatego po rozpatrzeniu wniosku prezydenta Warszawy podjąłem stosowną decyzję” – powiedział wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski.

Plan wspiera także Rada Warszawy, co potwierdziła obecna na konferencji przewodnicząca Komisji Ładu Przestrzennego Ewa Janczar. “Dzisiaj rozpoczyna się proces przekazania tego miejsca naszym warszawskim uczniom. Nie ma żadnych przeszkód przestrzennych na tym terenie, od 2010 roku obowiązuje miejscowy plan i zawsze to miejsce było przeznaczone pod usługi oświatowe. W imieniu Rady Warszawy jesteśmy gotowi do jak najszybszego przyjęcia uchwały do utworzenia na tym terenie szkoły” – powiedziała Janczar.

Zgodnie z planami ratusza, budynek przy ul. Kieleckiej zostanie przeznaczony na szkołę dla uczniów ze specjalnymi potrzebami. W tej chwili w Warszawie są 84 szkoły i placówki specjalne.

“Potrzeby w zakresie kształcenia specjalnego są ogromne. Obserwujemy lawinowy wzrost liczby dzieci z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego. Według wstępnych szacunków Biura Edukacji, w placówce przy ul. Kieleckiej będzie można zapewnić ok. 150–200 miejsc dla uczniów” – poinformowała wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

Kaznowska podkreśliła jednak, że placówka wymaga przeprowadzenia remontu m.in. łazienek, sali gimnastycznej oraz częściowej adaptacji do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami np.: montażu windy, podjazdów, zapewnienia dostępności pomieszczeń – toalet czy stołówki oraz przygotowania sal lekcyjnych i gabinetów specjalistycznych. Budynek dysponuje zapleczem do aktywności fizycznej i rekreacji oraz rehabilitacji. W placówce są dwie sale gimnastyczne, sala z przeznaczeniem na siłownię, sala z przeznaczeniem na usprawnianie ruchowe oraz terapię integracji sensorycznej, dwa zewnętrzne boiska oraz ogrodzony teren.

Duża zaletą placówki przy ul. Kieleckiej jest centralna lokalizacja (Stary Mokotów) oraz dobry dojazd środkami transportu publicznego. Przy szkole jest również parking, który umożliwia wjazd na teren pojazdom dowożącym uczniów z niepełnosprawnościami.

Prace remontowe mają zakończyć się do końca 2024 roku, co umożliwiłoby uruchomienie placówki na początku 2025 roku.

Kielecka 45 do niedawna była zajmowana przez Federację Rosyjską – pierwotnie na mocy porozumień międzynarodowych przewidujących wykorzystanie tego obiektu na cele dyplomatyczne. Od wielu lat nie pełnił jednak takiej funkcji i dlatego Sąd Okręgowy w Warszawie nakazał Federacji Rosyjskiej zwrot bezprawnie zajmowanej nieruchomości.

Strona rosyjska nie zdecydowała się jednak na dobrowolne wydanie budynku. Warszawa – we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz Prokuratorią Generalną – doprowadziła więc do komorniczego przejęcia nieruchomości. Dodatkowo Federacja Rosyjska została zobowiązana do zapłaty należności w wysokości 20,5 mln zł oraz odsetek za bezumowne korzystanie z Kieleckiej 45.

Egzekucja komornicza została przeprowadzona 29 kwietnia 2023 r. Warszawa natychmiast zwróciła się do wojewody mazowieckiego o przekazanie obiektu samorządowi na cele edukacyjne.

Pierwszym z budynków odzyskanych przez Warszawę od Federacji Rosyjskiej było tzw. Szpiegowo, kompleks budynków przy ul. Sobieskiego 100. Jego komornicze przejęcie nastąpiło 11 kwietnia 2022 r. Od tego czasu trwało badanie stanu technicznego budynków. Władze Warszawy przygotowały też koncepcję zagospodarowania ich oraz przylegającego terenu. Podczas konferencji prasowej prezydent Rafał Trzaskowski zapowiedział rozmowy z wojewodą mazowieckim na temat przyszłości “Szpiegowa” i warunków jego przekazania miastu. Zaznaczył też, że część budynków od strony ulicy Sobieskiego zostanie zburzona.

Źródło: PAP Autor: Marta Stańczyk
Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij