Najnowsze wiadomości ze świata

Węgry nie dostaną unijnych pieniędzy? Już dzisiaj możliwy jest odpowiedni wniosek

Być może Węgry zostaną pozbawione części unijnych funduszy. Tym razem pretekstem jest korupcja.

Wiosną Komisja Europejska wszczęła postępowanie przeciwko Węgrom w ramach mechanizmu warunkowości. Jej zarzuty wobec Węgier to tym razem brak przejrzystości zamówień publicznych, rzekome przekręty przy wykorzystaniu unijnych funduszy i systemowa korupcja.

W niedzielę rano KE zbierze się aby przedyskutować zawieszenie części unijnych funduszy z polityki spójności. Spotkanie miało odbyć się w poniedziałek, ale przewodnicząca KE Ursula von der Leyen uda się jutro na pogrzeb Elżbiety II, a następnie do Nowego Jorku na sesję Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Jeśli dzisiaj unijni komisarze przyjmą wniosek o zablokowanie wypłaty części unijnych funduszy, to będzie on jeszcze musiał być zatwierdzony większością głosów przez państwa członkowskie. Rządy państw UE będą na to miały do trzech miesięcy czasu. Na razie nie wiadomo o jaką dokładnie kwotę chodzi, ale przed wakacjami KE sugerowała, że może to być aż 70% funduszy.

Po pierwszych informacjach o możliwym wniosku o zablokowanie tych funduszy Węgry poinformowały Brukselę o planowanych zmianach w przepisach. Obejmują m.in. stworzenie agencji antykorupcyjnej.

Źródło: Stefczyk.info na podst. TVP Info Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij