Publicystyka

Węglarczyk i Onet rozpaczają nad losem Niemców. ” Nie przestają przepraszać za swoją wojenną przeszłość – czy to dobrze czy źle?”

Bartosz Węglarczyk, a także portal Onet, promują materiał POLITICO, w którym autorzy lamentują nad losem Niemców, ciągle przepraszających za swoją wojenną przeszłość. To nie spodobało się internautom, którzy zakpili z artykułu.

-Pod rządami Angeli Merkel Niemcy jak nigdy dotąd skonfrontowały się bez ogródek ze swoją przeszłością. Ich tak zwana Erinnerungskultur (kultura pamięci) wzbudziła podziw i przyniosła im pochwały, ale w miarę jak era Merkel zbliża się do końca, staje się jasne, że niemieckie bezlitosne rozliczenia mają inną ważną, nieoczekiwaną konsekwencję: jest nią prawie całkowicie paraliżująca utrata poczucia celu i kierunku w stosunkach z resztą świata – czytamy na wstępie materiału.

Tekst stanowi opinię Matthew Karnitschnig z POLITICO. Autor opisuje w nim, jak prowadzona przez Niemcy polityka zagraniczna, polegająca na przepraszaniu za zbrodnie wojenne, miała “podciąć im nogi”. Przez cały materiał można odnieść wrażenie, że Niemcy dostatecznie odpokutowały za swoją przeszłość i dalsze rozliczanie ich za to nie ma najmniejszego sensu. Zachodni sąsiedzi mają się czuć “zastraszeni historycznie”, chociaż wciąż “mają za nią przepraszać”.

Ciekawa jest również końcówka artykułu, gdzie autor porusza kwestię reparacji. Według niego Niemcy przez swoją politykę zagraniczną miały sobie wyrobić na tyle duży szacunek, że żądania odszkodowań za wojenne zbrodnie wysuwane przez Polskę, czy Grecję mają “budzić politowanie na arenie międzynarodowej” i rodzić pytanie: “Czy Niemcy już nie dość odpokutowały?”.

Tekst nie przypadł do gustu polskim internautom, którzy pod wpisem naczelnego Onetu wyrazili, co sądzą na ten temat.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Onet/ Twitter Autor: JD
Fot.

Polecane artykuły

0 0

“Willkommenskultur 2.0+ to droga donikąd”

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij