Najnowsze wiadomości z kraju

Weber pogratulował Tuskowi

Manfred Weber pogratulował Tuskowi. Stwierdził, że wyniki wyborów w Polsce to „bardzo dobra wiadomość”.

Niemiecki polityk w maju zeszłego roku przejął od Donalda Tuska władzę w Europejskiej Partii Ludowej. Zasłynął w naszym kraju wyjątkowo agresywnymi wypowiedziami o rządzie Prawa i Sprawiedliwości. Mówił m.in. otwarcie o zwalczaniu PiSu czy budowie „zapory ogniowej” przeciwko tej partii. Twierdził też, że takie partie jak PiS „są naszymi wrogami i będą przez nas zwalczani”.

Słowa Webera spotkały się z ostrą odpowiedzią rządu. Patryk Jaki uknuł termin „Grupa Webera”, który podchwycili inni politycy i dziennikarze. Celem tej grupy, do której zaliczył też Tuska, miał być wpływ na wynik wynorów w Polsce przez przemoc instytucjonalną i finansową. „Demokracja polega na tym, że to Polacy są gospodarzami we własnym kraju i Niemcy nie będą wybierali im rządów” – mówił. Zbigniew Ziobro nazwał go „bezczelnym szwabem”.

Według exit polls PiS zdobył w ostatnich wyborach 36,6%, co dało mu pierwsze miejsce na podium. Wynik ten nie wystarczy jednak na samodzielne rządy, PiS dostanie według szacunków IPSOS 198 miejsc w Sejmie. KO dostanie ich 161, TD 57 a Lewica 30. Oznacza to, że jeśli opozycja się ze sobą dogada, to ona będzie rządzić.

Te wyniki i rekordową frekwencję Weber skomentował na swoim Twitterze. Weber pogratulował Tuskowi zwycięstwa.  „Bardzo dobra wiadomość z Polski. Polacy wyszli masowo, aby otworzyć nową erę dla kraju” – napisał – „Wielkie gratulacje dla naszego przyjaciela Donalda Tuska, Platformy Obywatelskiej i partnerów z opozycji, którzy wysłali przesłanie nadziei. Nikt nie stanie na drodze Polski i jej europejskiej przyszłości!”

Źródło: Twitter Autor: WM
Fot. PAP/Radek Pietruszka

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij