Ważny sondaż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Europejczycy są wyraźnie rozczarowani Najnowsze wiadomości ze świata

Ważny sondaż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Europejczycy są wyraźnie rozczarowani

Fatalne nastroje panują wśród Europejczyków na kilka miesięcy przed wyborami do Parlamentu Europejskiego – wynika z najnowszych badań europejskiego projektu badawczego Euro Change. “Nastroje w największych krajach Unii otwierają populistom drogę do europarlamentu” – czytamy w “Rzeczpospolitej”.

“Co czujesz, gdy myślisz o sytuacji w swoim kraju?” – zapytano obywateli sześciu państw Unii Europejskiej: Polski, Austrii, Francji, Hiszpanii, Włoch oraz Niemiec. Wyniki nie są zbyt pozytywne. Europejczycy wyraźnie nie są zadowoleni z obecnej sytuacji w swoich państwach. Największy poziom “wściekłości ” panuje wśród Francuzów (32%), co obrazują m.in. protesty żółtych kamizelek. Drudzy w tej kolejności są Polacy (27%). Obywateli państwa znad Sekwany wyprzedamy jednak w poziomie “zniesmaczenia”. Natomiast najbardziej “rozczarowani” obecną sytuacją w swoim kraju są Hiszpanie (aż 46%). Jednak jesteśmy drugim w kolejności narodem, który wyraża wysokie nadzieje na poprawę (21%). O cztery punkty procentowe wyprzedzają nas tylko Austriacy.

Mieszkańców europejskich państw zapytano także o kilka kwestii związanych z ich największymi obawami. Zgodnie z wynikami Polacy są najbardziej zmartwieni stanem służby zdrowia, o której złą opinie wyraziło aż 53% badanych obywateli RP, co stanowi najgorszy wynik w badanej problematyce. W pozostałych krajach UE kwestia poprawy kondycji służby zdrowia nie stanowi istotnego problemu, o czym świadczy fakt że we Włoszech, drugich w danym zestawieniu, jedynie 12% obywateli wyraziło swoje negatywne zdanie na ten temat.

Polska uzyskała także wysokie wyniki w kwestiach związanych z niskimi pensjami oraz brakiem demokracji połączonej z podziałem debaty publicznej. W obydwóch rankingach nasz kraj uzyskał wynik na poziomie 25%. Temat niskich wynagrodzeń bardziej martwi Francuzów (aż 34%), a na problem braku demokracji w kraju wskazują częściej Hiszpanie (ok. 31%). Natomiast najmniejsze obawy Polacy wyrażają w stosunku do kwestii związanej z niskim wzrostem gospodarczym i bezrobociem. Tylko 4% badanych Polaków wyraziło w tym temacie negatywne zdanie. Zupełnie innej nastroje panują wśród Włochów oraz Hiszpanów (odpowiednio 48% i 54%).

Badanie przeprowadzono w dniach 25 lutego – 4 marca na próbie 1200 respondentów (z Włoch, Austrii, Francji, Niemiec, Hiszpanii) oraz 1100 respondentów z Polski.

Źródło: Rzeczpospolita Autor: JD
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij