Najnowsze wiadomości z kraju

WAŻNE! Zmienił się harmonogram szczepień w pierwszej grupie

Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że wkrótce zmianie ulegnie kolejność szczepień. Pierwszy etap zostanie podzielony na trzy podetapy.

Szef kancelarii premiera przyznał, że dotychczasowa kolejność szczepień budziła kontrowersje i do KPRM i Ministerstwa Zdrowia wpłynęło wiele uwag i wniosków. Szczególnie wiele dotyczyło preferencyjnego potraktowania osób przewlekle chorych, które są szczególnie narażone na zgon z powodu COVID. Swoje wątpliwości wyraziła na przykład Rada ds. Medycznych przy Premierze Mateuszu Morawieckim. Wobec tego zdecydowano się na korektę harmonogramu szczepień.
Dworczyk podkreślił, że w każdym procesie decyzyjnym mogą pojawić się błędy. „I dzisiaj korygujemy ten nasz błąd i przedstawiamy zweryfikowany i skorygowany etap pierwszy szczepień przeciw COVID-19” – podkreślił – „Dokonaliśmy, zgodnie z sugestiami Rady Medycznej (…), podziału etapu pierwszego na trzy części”.

Według nowych zasad w części 1A zaszczepieni mają być seniorzy powyżej 60 roku życia. W części 1B szczepieni będą chorzy na choroby przewlekłe, takie jak np. nowotwory, chorzy po przeszczepach oraz osoby wymagające dializ. W części 1C szczepionkę dostaną nauczyciele, służby mundurowe czy prokuratorzy. Odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie wkrótce zostanie zmienione.

Dworczyk poinformował też, że w tej chwili zaszczepiono już ok. 530 tysięcy osób. W magazynach obecnie znajduje się prawie pół miliona dawek. Przyznał, że ograniczenie dostaw przez Pfizera zaburzyło balansu – rząd starał się, aby w magazynach znajdowała się dostateczna ilość szczepionek aby każdy zaszczepiony dostał drugą dawkę. Ujawnił, że w związku z tym zmieniono harmnogram tak, aby nie doszło do sytuacji w której dla pacjenta zabraknie drugiej dawki.

Źródło: Stefczyk.info na podstawie Polsat News Autor: WM
Fot. PAP/Wojtek Jargiło

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij