Najnowsze wiadomości ze świata

Ważne ustalenia szczytu G7. Liderzy chcą wspólnie odbudować świat po pandemii

Przywódcy państw grupy G7 zobowiązali się do wspólnej odbudowy świata po pandemii. Podjęto też decyzję o przekazaniu biedniejszym krajom 1 mld szczepionek przeciw Covid-19.

W niedziele zakończył się szczyt grupy G7 w Carbis Bay w Konwalii,  na którym ustalono strategie działań, mających na celu odbudowę świata po pandemii. Państwa G7 po zakończeniu szczytu opublikowały komunikat końcowy, w którym wymieniono sześć głównych obszarów działań. Przywódcy zobowiązali się do wzmocnienia wysiłków na rzecz zakończenia obecnej pandemii i zapobiegania przyszłym, do kontynuowania wspierania gospodarek w wychodzeniu z kryzysu, do wspierania bardziej wolnego i sprawiedliwego handlu ze sprawiedliwszym systemem podatkowym, do zapobiegania zmianom klimatycznym, w tym do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 r., do pomocy w inwestycjach infrastrukturalnych w krajach rozwijających się oraz do wspierania na świecie wspólnych wartości, takich jak demokracja, równość czy prawa człowieka.

Państwa G7 podjęły również decyzje w sprawie przekazania szczepionek przeciw Covid-19 biedniejszym krajom. „Przywódcy państw grupy G7 zgodzili się na przekazanie ponad miliarda dawek szczepionek przeciw Covid-19 uboższym krajom poprzez program COVAX lub bezpośrednio” – poinformował brytyjski premier Boris Johnson w niedzielę podczas konferencji prasowej kończącej szczyt.

Wcześniej stacje BBC News i Sky News podały, powołując się na nieopublikowany jeszcze komunikat ze szczytu, że zawarty w nim jest zapis mówiący o tym, iż przywódcy zobowiązali się do przekazania w ciągu roku co najmniej 840 milionów dawek.

Jeszcze przed rozpoczęciem szczytu G7 Stany Zjednoczone zapowiedziały kupienie 500 mln dawek szczepionki firmy Pfizer i przekazanie ich uboższym krajom, a Wielka Brytaniam, przekazanie ze swoich nadwyżek co najmniej 100 mln dawek.

Natomiast Niemcy zapowiedzieli, że z całkowitej puli 350 mln niemieckich dawek szczepionki, będzie 30 mln dawek, które pierwotnie zostały zamówione dla Niemiec, ale potem zdecydowano się przekazać je innym. „W miarę upływu czasu ta przekazywana pula będzie się powiększać” – powiedziała Angela Merkel na konferencji prasowej zwołanej na zakończenie obrad szczytu G7.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP/polsatnews.pl Autor: MS
Fot. PAP

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij