Rząd zamierza przeznaczyć do 1 mld zł na „tarczę regionalną” dla regionów i samorządów, które są i będą najbardziej dotknięte przez pandemię i restrykcje z niej wynikające – poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki.
„Chcemy, żeby pomoc objęła wszystkich, stąd konstrukcja tej tarczy będzie bardziej regionalna czy subregionalna, będzie dotyczyć samorząd na terenach turystycznych, w szczególności chodzi o pas południowej Polski” – mówił Mateusz Morawiecki.
Jak dodał premier, rząd planuje kilka instrumentów, z których jeden wiąże się z rekompensatą kosztów i czeka na zgodę Komisji Europejskiej.
„Przedsiębiorcy dobrze wiedzą, że utrata klientów to ogromna strata. Z drugiej strony mamy do czynienia ze stałą bazą kosztową, którą trzeba utrzymywać, żeby utrzymać przedsiębiorstwo w stanie aktywności” – tłumaczył premier. Będziemy stosować odpowiednie instrumenty, żeby pomóc tym przedsiębiorcom – zapewnił.
Dodatkowy zasiłek także podczas ferii
Premier Mateusz Morawiecki poinformował też, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie wypłacany także podczas ferii, czyli w pierwszych dwóch tygodniach stycznia.
“Według obliczeń, które do mnie dotarły z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, to będzie nawet być może koszt do 3 mld zł – w różnych okresach różne grupy osób korzystały z zasiłku opiekuńczego, ale liczymy się z wysokim kosztem” – powiedział. Dodał, że takie działanie jest jednak potrzebne, “żeby Polacy wiedzieli, że w tym trudnym okresie nie są pozostawieni sami sobie”.
Zgodnie z przepisami ustawy dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje za okres, na jaki zostały zamknięte żłobki, kluby dziecięce, przedszkola, szkoły, placówki pobytu dziennego i inne placówki lub w związku z niemożnością sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje również w przypadku ograniczonego otwarcia takich placówek.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przeznaczony jest zarówno na opiekę nad dziećmi do lat 8, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; i do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Miesięczny zasiłek opiekuńczy – zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych – wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.
Od 23 grudnia do 3 stycznia w szkołach nie ma zajęć – jest przerwa w nauce w związku ze świętami Bożego Narodzenia. Następnie od 4 do 17 stycznia będą ferie zimowe dla wszystkich uczniów w całym kraju.
Sylwestra powinniśmy spędzić w jak najmniejszym gronie i bez przemieszczania się
W tym roku sylwestra powinniśmy spędzić w jak najmniejszym gronie i bez przemieszczania się – powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. Zaapelował także o przestrzeganie zaleceń, zakazów, obostrzeń, rygorów, bo – jak mówił premier – one mogą uratować tysiące istnień ludzkich.
Premier “bardzo mocno” zaapelował o to, żeby “do tego przemieszczania nie dochodziło, żeby spędzić święta we własnym gronie, w gronie najbliższej rodziny”.
Morawiecki, odnosząc się do sylwestra, powiedział: “bardzo mocno ograniczyliśmy tam jakiekolwiek działania gospodarcze, działania o charakterze imprez okolicznościowych zarówno poprzez zakwaterowanie, jak również poprzez zakaz tychże właśnie imprez i trzymanie się tych rygorów”.
“W związku z tym raz jeszcze apel do wszystkich państwa, żeby przestrzegać tych zaleceń, zakazów, obostrzeń, rygorów, bo one mogą uratować tysiące istnień ludzkich. To powinniśmy potraktować ze śmiertelną powagą, zabawa sylwestrowa nie w tym roku, zabawa sylwestrowa jest czymś radosnym, a w tym roku powinniśmy ten dzień, dzień sylwestra, pierwszy dzień Nowego Roku, spędzić w jak najmniejszym gronie i bez przemieszczania się” – zaapelował premier.
Zgodnie z opublikowanym w poniedziałek wieczorem rozporządzeniem rządu, od 31 grudnia 2020 r. od godz. 19 do 1 stycznia 2021 r. do godz. 6 na obszarze Polski przemieszczanie się będzie możliwe wyłącznie w celu wykonywania czynności służbowych lub zawodowych lub wykonywania działalności gospodarczej oraz zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.
Prawa ozdrowieńca dla wszystkich – również przed datą rozporządzenia
Przywileje ozdrowieńca wynikające z rozporządzenia rządu z 21 grudnia będą stosowane dla wszystkich osób, które wyszły z choroby COVID-19 – również tych, których stan zdrowia poprawił się przed wejściem w życie tego prawa – zapewnił w środę premier Mateusz Morawiecki.
Podczas konferencji prasowej dziennikarze zapytali premiera o przywileje osób, które wyzdrowiały z COVID-19, ale stało się to przed publikacją rozporządzenia rządu; chodzi m.in. o prawo do niepoddawania się kwarantannie – podobnie jak osoby, które będą zaszczepione.
“Dotyczy to wszystkich ozdrowieńców” – zapewnił premier.
Podkreślił, że w wielu krajach zachodnich ktoś, kto jest ozdrowieńcem, i ktoś, kto jest zaszczepiony, uzyskują podobny status – osób, które mogą uczestniczyć w pewnych wydarzeniach.
“Zachęcam bardzo gorąco wszystkich do szczepienia się, a status ozdrowieńców rozciągamy również na tych, którzy są ozdrowieńcami jeszcze sprzed publikacji rozporządzenia” – podkreślił Morawiecki.