Marlena Maląg Najnowsze wiadomości z kraju

Marlena Maląg w sprawie rządu PiS. Padła ważna deklaracja

Marlena Maląg: Dla nas, jako formacji, która wygrała te wybory ważne jest, aby spróbować utworzyć rząd z tymi parlamentarzystami, którym dobro Polski leży na sercu.

Marlena Maląg zapytana o powyborcze scenariusze wskazała, że dla Prawa i Sprawiedliwości jako zwycięskiej formacji ważne jest utworzenie rządu. Na pytanie, gdzie obóz dotychczas sprawujący władzę zamierza szukać koalicjantów wskazała, że “wśród parlamentarzystów, którym leży na sercu dobro Polski”.

“Idealną sytuacją jest to, jeżeli ugrupowanie polityczne wygrywa wybory i może samodzielnie sprawować rządy i brać odpowiedzialność za losy państwa. To nie jest tylko przywilej utworzenia rządu, ale to jest odpowiedzialność (…) za losy każdej Polki, każdego Polaka, każdej polskiej rodziny” – powiedziała Marlena Maląg.

Zdaniem polityk środowisko opozycji nie będzie w stanie uformować rządu z uwagi na duże rozbieżności programowe i konflikt interesów na wielu polach. Jak oceniła, nawet jeśli ugrupowania opozycyjne “na moment się pogodzą i będą w stanie jakoś programowy rząd stworzyć, to kłótnie, nieporozumienia będą trwały cały czas i to wszystko będzie się przekładało na losy Polski” – wskazała minister.

Marlena Maląg: nie wiem czy obecna opozycja chce i jest w stanie rządzić

“Czy w ogóle chcą i są w stanie rządzić przez cztery lata? Nie wiem, ale chyba jest to mało prawdopodobne” – podkreśliła.

Minister odniosła się też do zapowiedzi Polski 2050, dotyczących modyfikacji zasad przyznawania 800 plus czy 13. i 14. emerytury. Zaznaczyła, że niezależnie od kroków, jakie zdecyduje się podjąć opozycja w razie przejęcia władzy, zabezpieczono środki w budżecie.

“Rząd pana premiera Mateusza Morawieckiego przyjął budżet, w którym są zabezpieczone środki na świadczenia (…) 800 plus i na inne programy”. “Chodzi m.in. o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, ale także na 13. i 14. emeryturę” – przekazała.

“Słyszymy w przestrzeni publicznej (ze strony opozycji – PAP), że budżetu nie będzie na to stać. (…) Zaczną opowiadać, że trzeba obniżyć to czy tamto (świadczenie-PAP), że trzeba podwyższyć podatki” – dodała.

Przypomnijmy, że w obecnym parlamencie Prawo i Sprawiedliwość będzie mieć 194 posłów. By zdobyć większość bezwzględną obecna formacja potrzebuje jeszcze 37.

Zobacz także:

Marlena Maląg: środki na 800+ są zabezpieczone w budżecie.

Źródło: PAP Autor: Anna Nartowska
Fot. PAP/Kalbar

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij