Najnowsze wiadomości z kraju

Ważna informacja dla polskich kibiców, którzy wyjeżdżają do Niemiec

W niedzielę w niemieckim Hamburgu polscy piłkarze zagrają swój pierwszy mecz Mistrzostw Europy. Kibice, którzy się na niego wybierają, powinni pamiętać o zabraniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, dającej dostęp do niezbędnej opieki medycznej podczas czasowego pobytu w państwach UE.

W fazie grupowej Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej polscy piłkarze rozegrają trzy mecze: 16 czerwca z Holandią w Hamburgu, 21 czerwca z Austrią w Berlinie i 25 czerwca z Francją w Dortmundzie.

Polscy kibice jadący do Niemiec powinni pamiętać o zabraniu ze sobą Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument unijny, który zapewnia dostęp do niezbędnego leczenia w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej. Umożliwia dostęp do niezbędnej opieki medycznej podczas czasowego pobytu w państwach UE, w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii, które należą do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) i w Wielkiej Brytanii. Co ważne, potwierdza ona prawo do korzystania z opieki medycznej na takich samych zasadach, na jakich leczą się mieszkańcy danego państwa. Jeżeli w danym kraju istnieje obowiązek współpłacenia, również ponosi się takie koszty. Np. we Francji płaci się 30 proc. honorarium lekarza, w Austrii – koszt wezwania karetki, w Niemczech – 10 euro za dzień pobytu w szpitalu.

Kartę EKUZ może otrzymać każdy, kto jest zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego lub ma prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych. Wniosek o wyrobienie karty EKUZ można złożyć elektronicznie (przez Internetowe Konto Pacjenta, ePUAP lub w aplikacji moje IKP) lub w placówce NFZ i na lotnisku Chopina. Ponadto, w aplikacji mojeIKP możliwe jest uzyskanie certyfikatu zastępującego EKUZ. To znaczne ułatwienie dla osób przebywających za granicą, które nagle potrzebują leczenia, a z różnych przyczyn nie mają przy sobie karty.

Na stronie https://pacjent.gov.pl/artykul/zasady-leczenia-w-ramach-ekuz można znaleźć dokładne zasady wyrabiania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) oraz różnice w opłatach za świadczenia medyczne między Polską, a wszystkim państwami, w których działa EKUZ.

Jeśli polski kibic będący na Euro 2024 w Niemczech będzie potrzebował pomocy medycznej musi wziąć ze sobą EKUZ, dowód osobisty lub paszport i udać się do najbliższej placówki publicznej służby zdrowia. “Musi ona mieć umowę z regionalną kasą chorych. Placówki te oznaczone są tablicą z napisem +Kassenarzt+ lub +Alle Kassen+” – czytamy. Poza normalnymi godzinami przyjęć w nagłych przypadkach należy udać się do specjalnych przychodni (Notdienst), które działają w wielu miastach.

Na stronie przypomniano, że w Niemczech za niektóre świadczenia trzeba zapłacić, mimo że w Polsce są bezpłatne. Nie są one wtedy zwracane przez NFZ.

Przykładowo, pobyt w szpitalu kosztuje 10 euro za dzień. Jeśli w ciągu roku łączna długość pobytów w szpitalu przekroczy 28 dni, pacjent zostaje zwolniony z dalszych opłat dziennych. Ponadto, świadczenia ponadstandardowe w szpitalu (np. pokój jednoosobowy, leczenie przez ordynatora) pacjent ponosi w całości we własnym zakresie.

Różnice są także w opłacie za leki. W Niemczech odpłatność za leki i materiały opatrunkowe na receptę wynosi 10 proc. ceny, ale nie mniej niż 5 euro i nie więcej niż 10 euro. Odpłatność za środki lecznicze wynosi 10 proc. ceny oraz 10 euro za wypisanie środka leczniczego. Koszty leków bez recepty, takich jak środki przeciwbólowe bądź syrop na kaszel, pacjent pokrywa w całości.

Z opłat zwolnione są dzieci i młodzież do 18 lat oraz kobiety w ciąży.

“Jeżeli pacjent nie przedstawi lekarzowi EKUZ lub certyfikatu zastępującego EKUZ, zostanie obciążony kosztami leczenia jako pacjent prywatny. Za recepty zapłaci w takim przypadku pełną kwotę, a nie tylko kwotę wynikającą z obowiązku współpłacenia za wydawany lek. Jednak lekarz zwróci pobrane honorarium za poradę, jeżeli pacjent dostarczy mu EKUZ lub certyfikat go zastępujący w ciągu 10 dni od dnia pierwszego skorzystania ze świadczeń zdrowotnych” – przekazano.

Również do transportu do szpitala na terytorium Niemiec obowiązuje dopłata w wysokości 10 proc., wynosząca nie mniej niż 5 euro i nie więcej niż 10 euro. Koszty przewozu pacjenta na leczenie ambulatoryjne są refundowane tylko w wyjątkowych przypadkach. W sytuacjach zagrożenia życia lub gdy lekarz uzna, że wymaga tego stan zdrowia pacjenta, transport jest bezpłatny.

Przydatne informacje, między innymi porady przedwyjazdowe, numery alarmowe, strefy kibica i terminarz spotkań, dostępne są w przygotowanym przez MSZ poradniku: https://poradnikkibicaeuro24.msz.gov.pl/.

Główny Inspektorat Sanitarny przypomniał, że biorąc udział w wydarzeniach kulturalnych i sportowych o charakterze masowym, należy pamiętać, że biorą w nich udział uczestnicy z wielu państw, o zróżnicowanej sytuacji epidemiologicznej chorób zakaźnych.

Obecnie niestabilna sytuacja epidemiologiczna dotyczy przede wszystkim chorób takich jak odra, błonica, krztusiec, poliomyelitis. Jednak można się przed nimi skutecznie zabezpieczyć poprzez szczepienie ochronne. Podczas takich wydarzeń dużym wyzwaniem są także choroby przenoszone drogą pokarmową, przez wektory, drogą kontaktów płciowych czy choroby infekcyjne dróg oddechowych.

Mistrzostwa Europy to trzecia największa sportowa impreza w świecie, po igrzyskach olimpijskich i futbolowym mundialu. Jej historia sięga 1958 roku, kiedy na 3. Kongresie UEFA w Sztokholmie podjęto uchwałę o zorganizowaniu Pucharu Europy Narodów – Coupe d’Europe des Nations, który w 1965 r. przekształcono w oficjalne mistrzostwa kontynentu.

Źródło: PAP Autor: Aleksandra Kiełczykowska
Fot. EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij