Najnowsze wiadomości ze świata

Ważna deklaracja węgierskich polityków w Sztokholmie: poprzemy szwedzki wniosek o wejście do NATO

Delegacja węgierskich polityków, której przewodniczy wiceprzewodniczący parlamentu Csaba Hende z rządzącej Węgrami partii Fidesz, zapewniła we wtorek w Sztokholmie, że Węgry “poprą szwedzki wniosek o wejście do NATO”.

“Daliśmy jasno do zrozumienia, że węgierski rząd, prezydent, premier i większość parlamentarzystów popierają członkostwo Szwecji w NATO” – oświadczył Hende, podkreślając, że debata na ten temat zakończy się w parlamencie Węgier w ciągu kilku tygodni.

Węgierska delegacja spotkała się z przewodniczącym Riksdagu (parlamentu) Szwecji Andreasem Norlenem oraz przedstawicielami zasiadających w nim partii.

Jednocześnie politycy z Budapesztu podkreślili, że konieczna jest poprawa stosunków szwedzko-węgierskich. “Szwedzcy politycy, parlamentarzyści, ministrowie czy europarlamentarzyści nie powinni na podstawie nieprawdziwych faktów twierdzić, że Węgry mają problemy z rządami prawa” – powiedział Hende.

Jak wskazuje Anamaria Dutceac Segesten z Centrum Studiów Europejskich Uniwersytetu w Lund, powodem opieszałości Węgier są relacje tego kraju z UE, Rosją oraz Turcją. “Premier Viktor Orban próbuje balansować i utrzymać swoją strategiczną pozycję” – podkreśliła ekspertka.

Węgry obok Turcji są ostatnim krajem członkowskim NATO, którego parlament wciąż nie ratyfikował wejścia Szwecji i Finlandii do sojuszu. Węgierski parlament kilkukrotnie przesuwał rozpatrywanie szwedzkiego wniosku.

Źródło: Ze Sztokholmu Daniel Zyśk Autor: (PAP) zys/ mms/
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij