Watykan wypuścił nowe wytyczne dotyczące cudów. Mają pomóc w walce z oszustwami.
Dotychczasowe zasady postępowania z potencjalnymi cudami wynikały z przepisów z 1978 roku. W piątek Dykasteria Nauki Wiary opublikowała nowe wytyczne. Te dotychczasowe dawały dość dużą wolność biskupom. Jak zauważyli członkowie Dykasterii, doprowadzało to czasem do sytuacji, że biskup zbyt szybko ogłaszał, że jakieś zjawisko było cudem, a potem albo Watykan, albo jego następca, musiał to anulować.
W świetle nowych wytycznych biskupi zostaną pozbawieni prawa ogłaszania cudów. Decyzję w tej sprawie będzie podejmował osobiście papież. Kardynał Victor Manuel Fernandez, przewodniczący DNW, powiedział na konferencji, że cuda „prowadziły do wielkiego bogactwa owoców wiary” i czasami, jak w wypadku np. Lourdes, stworzyły miejsca kultu, któe są „w sercu ludowej pobożności wielu osób”. Dodał jednak, że fałszywe cuda, wynikające z „pogoni za zyskiem, władzą, sławą, uznaniem społecznym” szkodzą wiernym, mogą też prowadzić do nadużyć.
W świetle nowych zasad biskupi będą mogli wydać wobec cudu tzw. Nihil Obstat. Decyzja ta będzie oznaczała, że dane zjawisko można czcić jak cud, ale nie będzie formalnym uznaniem go za taki. Będą mogli także formalnie je odrzucić, lub wydać decyzję pośrednią, ograniczającą kult. Osoby, które rozpuszczają fałszywe pogłoski o cudzie, będą musiały się liczyć z kościelnymi sankcjami. Ostateczną decyzję wyda papież, po rozpatrzeniu wszystkich dowodów i przeciwwskazań.
Pierwszym cudem, który zostanie rozpatrzony według nowych zasad, będzie cud w Medziugorie w Bośni i Hercegowinie. Od 1981 roku ma tam dochodzić do objawień maryjnych. Kościół na razie nie uznał ich za cud, ale też ich nie odrzucił. Papież Franciszek zezwolił jednak w 2019 roku na organizowanie oficjalnych pielgrzymek.