Najnowsze wiadomości ze świata

Watykan oddał Grecji antyczne rzeźby

Watykan oddał Grecji trzy rzeźby z Partenonu. Grecja liczy, że inne państwa pójdą w jego ślady.

Zwrot rzeźb sprzed 2,5 tysiąca lat zapowiedział w zeszłym roku Franciszek. Chodzi o fragment głowy konia, brodatego mężczyznę i głowę chłopca. Wcześniej zdobyły Partenon w Atenach, jeden z najsłynniejszych budynków zachodniej cywilizacji. Watykan twierdzi, że to gest przyjaźni.

 

W ceremonii przekazania tych rzeźb brał udział arcybiskup Ieronymous, zwierzchnik greckiego kościoła prawosławnego. „Moim życzeniem z głębi serca jest to, żeby ta inicjatywa znalazła naśladowców. Papież Franciszek pokazał, że jest to możliwe i znaczące” – powiedział. W podobnym tonie wypowiedziała się minister kultury Grecji Linda Mendoni, która zwróciła uwagę, że na podobny gest zdecydowały się wcześniej władze Włoch i Sycylii. Jej zdaniem „pokazało to drogę, którą może pójść każdy w celu odnowienia jedności Partenonu”.

Rzeźby były częścią watykańskiej kolekcji od stuleci, a władze Grecji starały się o ich odzyskanie od początku XX wieku. Szacuje się, że do dzisiaj przetrwała połowa rzeźb z Partenonu. Z tej liczby ok. połowa znajduje się w Muzeum Brytyjskim. Zostały zabrane z Grecji na początku XIX wieku przez szkockiego arystokratę Thomasa Bruce’a, który następnie sprzedał je rządowi Wielkiej Brytanii.

Źródło: Stefczyk.info na podst. BBC Autor: WM
Fot. Steve Swayne CC BY-SA 2.0

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij