Walki gangów w Szwecji. Piąta eksplozja w ciągu tygodnia. Tego chce rząd dla Polski, przyjmując pakt migracyjny? Najnowsze wiadomości ze świata

Walki gangów w Szwecji. Piąta eksplozja w ciągu tygodnia. Tego chce rząd dla Polski, przyjmując pakt migracyjny?

Fala przemocy znowu przetacza się przez Szwecję. W Straengnaes pod Sztokholmem doszło we wtorek nad ranem do eksplozji w dzielnicy willowej. Był to piąty w ciągu tygodnia wybuch w tym kraju. W kraju trwają coraz bardziej intensywne walki gangów, związane m.in. z działalnością grupy przestępczej Foxtrot, kierowanej przez iracko-kurdyjskiego bossa Rawę Majida.

W Straengnaes, rodzinnej miejscowości premiera Szwecji Ulfa Kristerssona, ewakuowano z domów 20 osób. Pirotechnicy unieszkodliwiają część bomby, która nie eksplodowała.

Według gazety “Expressen” ten incydent jest związany z falą przemocy, która trwa od tygodnia. Do pierwszego wybuchu doszło w ubiegły poniedziałek w Sandviken (190 km na północ od Sztokholmu). Następny miał miejsce w nocy z czwartku na piątek w Sundbyberg pod Sztokholmem, gdzie zameldowany jest mężczyzna realizujący wybuchy na zlecenie szefa grupy Foxtrot Rawy Majida, posługującego się pseudonimem Lis Kurdyjski. Kolejne takie zdarzenie odnotowano w niedzielę w Gaevle (także na północ od Sztokholmu), a w nocy z niedzieli na poniedziałek eksplozja zniszczyła część bloku w Handen na południowych przedmieściach stolicy.

“Musimy odwrócić tę tendencję. Z miesiąca na miesiąc (sytuacja związana z) działalnością przestępczą w Szwecji staje się coraz trudniejsza. Nie poddam się, przywrócimy bezpieczeństwo” – napisał we wtorek Kristersson na Instagramie.

W Szwecji w 2023 roku doszło do 149 zamachów bombowych. To najwyższa liczba w historii tego rodzaju statystyk, prowadzonych od 2018 roku. W ubiegłym roku służby zarekwirowały w kraju ponad 10 ton materiałów wybuchowych. Zamachy w Szwecji często dokonywane są przez dzieci. To one przenoszą ładunki wybuchowe i podkładają je w wyznaczonych miejscach.

 

 

Źródło: PAP/stefczyk.info Autor: Ze Sztokholmu Daniel Zyśk, pf
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij