Wiadomości gospodarcze z kraju i świata

Wakacje kredytowe przedłużone o rok? Ważna zapowiedź premiera!

Rząd nie wyklucza przedłużenia obowiązywania wakacji kredytowych na rok 2024 – poinformował na wtorkowej konferencji po posiedzeniu rządu premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że będzie to zależało od tempa spadku inflacji.

“Nie przesądzamy jeszcze, ale i nie wykluczamy tego, czy wakacje kredytowe będą przedłużone na kolejny rok. Uzależniamy to od tempa spadku inflacji i od projekcji stóp procentowych, która zostanie zaproponowana późniejszą wiosną przez Narodowy Bank Polski” – powiedział szef rządu we wtorek.

Morawiecki podkreślił, że jeżeli trzeba będzie ulżyć kredytobiorcom, to rząd to przeprowadzi.

“Rząd Prawa i Sprawiedliwości służy przede wszystkim ludziom, obywatelom; jesteśmy tam, gdzie oni nas potrzebują i zrobimy to, jeżeli tego będzie wymagała sytuacja” – zadeklarował premier.

Pod koniec lipca ubiegłego roku w życie weszła ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Ustawa wprowadziła tzw. wakacje kredytowe, czyli możliwość zawieszenia spłaty rat kredytu mieszkaniowego w złotych przez cztery miesiące w 2022 r. i cztery miesiące w 2023 r.

Według stanu na koniec grudnia ubiegłego roku wakacjami kredytowymi objętych zostało 1,05 mln kredytów o łącznej wartości 262,5 mld zł. To 54 proc. liczby wszystkich złotowych kredytów mieszkaniowych w Polsce i 68 proc. ich łącznej wartości.

Z wakacji kredytowych mogą skorzystać osoby, które spłacają kredyt hipoteczny zaciągnięty na własne potrzeby mieszkaniowe w walucie polskiej przed 1 lipca 2022 r. Okres kredytowania wydłuży się o liczbę miesięcy, o które zawieszono spłatę rat.

 

Źródło: PAP Autor: Łukasz Pawłowski, Anna Bytniewska
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij