Najnowsze wiadomości ze świata

W Wielkiej Brytanii szczepionkę przyjęło już kilkadziesiąt tysięcy osób. “Szczepienia są darmowe i nieobowiązkowe”

W Wielkiej Brytanii przeciwko koronawirusowi zaszczepiono dotychczas kilkadziesiąt tysięcy osób – poinformował w czwartek minister zdrowia Matt Hancock. Potwierdził on, że od przyszłego tygodnia szczepienia odbywać się będą także w przychodniach.

“Na dzień dzisiejszy prowadzimy szczepienia w 73 szpitalach w całej Wielkiej Brytanii. Dziesiątki tysięcy ludzi zostało zaszczepionych” – powiedział Hancock podczas konferencji prasowej na Downing Street nie precyzując jednak liczby zaszczepionych.

“Mogę potwierdzić, że wkrótce rozszerzymy nasz program szczepień o kolejnych 10 miejsc w Anglii, od przyszłego tygodnia rozpoczniemy szczepienia w placówkach prowadzonych przez lekarzy pierwszego kontaktu, a przed Bożym Narodzeniem będziemy również szczepić w domach opieki” – zapowiedział.

Ponieważ stworzona przez firmy Pfizer i BioNTech szczepionka wymaga przechowywania w temperaturze -70 stopni C, na początek szczepienia odbywają się tylko w wyznaczonych szpitalach, gdzie łatwiej o odpowiednie warunki, ale docelowo szczepienia oprócz szpitali, przychodni i domów opieki mają się odbywać także w specjalnie stworzonych centrach szczepień. Ale w Irlandii Północnej, w odróżnieniu od reszty kraju, szczepienia w domach opieki już są prowadzone.

“W miarę pojawiania się kolejnych szczepionek, w przyszłym roku otworzymy punkty szczepień w większych obiektach, takich jak stadiony sportowe i sale konferencyjne; właśnie wtedy większość ludzi może oczekiwać, że przyjmie szczepionkę” – mówił Hancock.

We wtorek Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie rozpoczęła szczepienia przeciwko Covid-19 z wykorzystaniem szczepionki stworzonej przez koncern framacetyczny Pfizer i BioNTech. Brytyjski rząd zawarł umowę na zakup 40 milionów dawek szczepionki, co wystarczy dla 20 milionów osób, bo do zapewnienia ochrony potrzebne są dwie dawki przyjęte w odstępie 21 dni.

Zdecydowana większość ludzi z tej grupy zostanie zaszczepiona dopiero w przyszłym roku. W pierwszej kolejności szczepieniami są obejmowane osoby powyżej 80. roku życia i niektórzy pracownicy służby zdrowia oraz opieki społecznej. Szczepienia są darmowe i nieobowiązkowe.

Źródło: Bartłomiej Niedziński z Londynu  Autor:
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij