Najnowsze wiadomości ze świata

W Watykanie stanęła “najbrzydsza szopka w historii”?

W piątek o zmierzchu zapalone zostały lampki na choince na placu św. Piotra w Watykanie, przywiezionej ze Słowenii. Odsłonięta została też oryginalna szopka z włoskiej Abruzji z figurami z ceramiki. Tradycyjna przedświąteczna uroczystość odbyła się w reżimie sanitarnym.

W krótszej niż zwykle ceremonii inauguracji symboli Bożego Narodzenia uczestniczyli gubernator Państwa Watykańskiego kardynał Giuseppe Bertello oraz delegacje ich ofiarodawców z miejscowości Castelli w Abruzji oraz ze Słowenii na czele z ministrem spraw zagranicznych Anze Logarem.

Obecni byli przedstawiciele lokalnych Kościołów.

Z powodu obostrzeń na tle pandemii przybyło mniej osób, niż zawsze bierze udział w tym wydarzeniu.

Szopka o powierzchni 125 metrów kwadratowych z figurami z ceramiki jest dziełem artystów z miejscowości Castelli koło Teramo w Abruzji, która od XVI wieku jest ważnym ośrodkiem tego rzemiosła. Figury wykonano w latach 1965-1975. Szopka ta była już wcześniej wystawiana w Rzymie, Jerozolimie, Betlejem i Tel Awiwie.

Ważący 7 ton świerk czerwony został przywieziony z gminy Koczevje w południowo-wschodniej Słowenii. Jego wysokość to 28 metrów, a obwód gałęzi u podstawy wynosi 70 metrów. Rejon, z którego pochodzi drzewo, słynie z dziewiczej natury, a 90 proc. jego powierzchni stanowią lasy.

Rano papież Franciszek przyjął na audiencji ofiarodawców szopki i choinki, które nazwał “ikonami” Bożego Narodzenia.

Powiedział: „Święta Bożego Narodzenia przypominają nam, że Jezus jest naszym pokojem, naszą radością, naszą siłą, naszym pocieszeniem”.

„Lecz, by otrzymać te wszystkie dary łaski, trzeba poczuć się małym, ubogim i pokornym, jak postacie ze żłóbka. Także podczas tego Bożego Narodzenia, pośród cierpień pandemii, Jezus – mały i bezbronny – jest znakiem, który Bóg daje światu” – mówił Franciszek.

“W tym roku, jak nigdy wcześniej – dodał – szopka i drzewko są znakiem nadziei dla rzymian i dla tych pielgrzymów, którzy będą mieli możliwość przybyć, by je podziwiać”.

Szopka i choinka pozostaną na placu przed bazyliką do 10 stycznia.

Zwyczaj ustawiania szopki i choinki na placu św. Piotra wprowadził św. Jan Paweł II w 1982 roku. Dwa razy, w 1997 i 2017 roku, przywieziono choinki z Polski.

Tegoroczna szopka wzbudziła mieszane uczucia.

Źródło: PAP Autor: Z Rzymu Sylwia Wysocka/KF
Fot. Twitter/ks. Daniel Wachowiak

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij