Donald Tusk podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Szwecji Ulfem Kristerssonem Najnowsze wiadomości z kraju

W słowa Donalda Tuska na spotkaniu z premierem Szwecji aż trudno uwierzyć. Naprawdę to powiedział!

– Szczególnie w tej części Europy nielegalni migranci mają dodatkowy wymiar związany z bezpieczeństwem – ochrona granicy z Białorusią i Rosją i nielegalną migracją jest częścią naszej polityki obronnej – mówił premier Donald Tusk w czasie spotkania z premierem Szwecji Ulfem Kristerssonem. Tusk dodawał , że rosyjska agresja jest częścią wojny hybrydowej, a “Polska będzie zdeterminowana w obronie naszej wschodniej granicy”. 

Podobne słowa padły w czasie spotkania szefa polskiego rządu z premierem Finlandii, Petterim Orpo.

– Mamy bardzo długie granice z Rosją, w naszym przypadku Białorusią. Jesteśmy w jakimś sensie państwami frontowymi w konfrontacji ze zorganizowaną przez Moskwę i Mińsk nielegalną migracją. Finlandia i Polska są gotowe do współpracy na rzecz ogólnoeuropejskiej, twardej polityki wobec nielegalnej imigracji — mówił wówczas Tusk.

– Oba państwa zdecydowały się na wzmocnienie granicy zewnętrznej, także przez budowę odpowiednich instalacji — dodał premier nawiązując do wzniesionej przez rząd PiS zapory na granicy Polski z Białorusią. Ogrodzenia powstają też na fragmentach długiej na ok. 1 350 km granicy Finlandii z Rosją. Kilkadziesiąt godzin temu wspólnie z ministrem spraw wewnętrznych podjęliśmy decyzję o szybkiej modernizacji naszej zapory granicznej z Białorusią. Przeznaczymy na to adekwatne środki — oświadczył premier.

Warto te słowa zestawić z wypowiedzią, jakiej udzielił Donald Tusk w październiku 2022 roku w czasie Kongresu Kobiet, kiedy operację na granicy nazywał “jednym z największych łajdactw, jakie zdarzyły się w Polsce”.

– Dobitnie i szczerze powiem: jednym z największych łajdactw, jakie zdarzyły się w Polsce była przemyślana operacja, która miała na celu postawienie znaku równania pomiędzy skutecznym egzekwowaniem prawa czy pilnowania granicy, a bezlitosnym traktowaniem tych ludzi, którzy potrzebują pomocy, aby przeżyć – mówił wówczas Tusk.

– Nikt w Polsce nie może umierać w krzakach z zimna, z głodu, z choroby, niezależnie od koloru skóry, skąd uciekł i z jakiego powodu – zapowiadał wówczas.

Zestawienie słów premiera z zachowaniem jego rządu i aktualnymi zapowiedziami wprowadziło nawet w konfuzję aktywistów z tzw. “Grupy Granica”, którzy uznali… że nie ma żadnej różnicy między rządem Zjednoczonej Prawicy i wypowiedziami Jarosława Kaczyńskiego, a obecną polityką Donalda Tuska.

Źródło: Stefczyk.info Autor: red.
Fot. PAP
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij