Najnowsze wiadomości ze świata

W Rosji zaczyna brakować szczepionek, a sytuacja epidemiczna stale się pogarsza

Dwa regiony w Rosji zawiesiły szczepienia przecie Covid-19 z powodu braku szczepionki. W jednym z regionów szczepienia mają zostać wznowione w poniedziałek. Ostatniej doby w Rosji odnotowany najwięcej nowych zakażeń od stycznia br.

Republika Udmurcji, leżący na Przeduralu region Federacji Rosyjskiej, wstrzymała szczepienia przeciw Covid-19 z powodu braku szczepionki. Wcześniej szczepienia pierwszą dawką zawiesił Kraj Chabarowski.

Włądze Udmurcji poinformowały w sobotę, że szczepienia nie będą odbywać się w sobotę i niedzielę. Zawieszenie szczepień jest spowodowane tym, że brakuje preparatu do szczepienia. W niedzielę 27 czerwca region ma otrzymać 17 400 dawek szczepionki Sputnik V, po czym “szczepienia będą wznowione w takiej skali, jak poprzednio. Wiceszefowa regionalnego resortu zdrowia Maria Galejewa jako powód braku szczepionek wskazała wzrost osób przyjmujących szczepienie do 4-5 tysięcy w ciągu doby.

Na dostawy czeka też Kraj Chabarowski, region Rosji na Dalekim Wschodzie. O deficycie szczepionki w swoim regionie mówił też przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow. Braki pierwszego składnika szczepionki wystąpiły też w obwodzie nowosybirskim na Syberii.

W Rosji od początku czerwca gwałtownie rośnie liczba zakażeń na Covid-19. Władze uważają, że jest to konsekwencją rozprzestrzeniania się wariantu Delta koronawirusa. W ciągu ostatniej doby w Rosji wykryto 21 665 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Jest to najwyższy wskaźnik od stycznia br. Mer Moskwy Siergiej Sobianin powiedział w sobotę, że stolica Rosji ponownie przeżywa pandemię Covid-19 z powodu nowego wariantu koronawirusa. „W walce z epidemią może pomóc albo kampania szybkich szczepień, albo lockdown” – oświadczył mer. Władze kilkunastu regionów, w tym Moskwy, zarządziły faktyczny obowiązek szczepień. Przejść tę procedurę powinno co najmniej 60 proc. pracowników niektórych branż, głównie usług i handlu.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor: MS
Fot. PAP

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij