Najnowsze wiadomości z kraju

W ramach operacji „Carlos” zatrzymano 64 osoby. Mieli rozpowszechniać dziecięcą pornografię

Policjanci CBZC po raz kolejny uderzyli w przestępczość o podłożu pedofilskim. Efekty operacji o kryptonimie “Carlos” to 64 zatrzymane osoby, w tym 33 tymczasowo aresztowane, 106 przeszukań i prawie 1,2 tys. zabezpieczonych urządzeń z prawie 350 tys. plików z nielegalnymi treściami.

Jak poinformował zespół prasowy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, operacja o kryptonimie “Carlos” była prowadzona od 22 do 30 października na terenie całego kraju. W tym czasie ponad 400 funkcjonariuszy CBZC zatrzymało łącznie 64 osoby podejrzewane o posiadanie i rozpowszechnianie treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci.

Zatrzymani są w wieku od 21 do 73 lat. Wśród nich było sześć kobiet.

“W wyniku przeprowadzonych 106 przeszukań zabezpieczono łącznie 1162 komputery, telefony komórkowe i inne elektroniczne nośniki danych zawierające blisko 350 tys. materiałów foto-wideo przedstawiających treści pedofilskie, na części zabezpieczonego materiału ofiarami były dzieci w wieku niemowlęcym” – poinformował zespół prasowy CBZC.

Przeprowadzeniem operacji o kryptonimie “Carlos” od kilkunastu tygodni zajmowała się specjalna grupa policjantów posiadających – jak podaje CBZC – doświadczenie w ściganiu sprawców wykorzystywania seksualnego dzieci.

“Były to prowadzone na szeroką skalę działania analityczne i operacyjne zmierzające do zidentyfikowania sprawców przestępstw o podłożu seksualnym. Działania na poziomie procesowym były ściśle koordynowane z Departamentem do Spraw Cyberprzestępczości i Informatyzacji Prokuratury Krajowej oraz z prokuraturami w całym kraju. Policjanci współpracowali także z Europolem oraz amerykańską organizacją non-profit National Center for Missing and Exploited Children (NCMEC)” – poinformowało CBZC.

Jak przekazało Biuro, zatrzymani usłyszeli zarzuty karne dotyczące posiadania i rozpowszechniania treści o charakterze pedofilskim. Wobec 33 zatrzymanych osób sądy zdecydowały o tymczasowych aresztach.

W wyniku operacji udało się m.in. ustalić i zatrzymać mężczyznę, który będąc fotografem zajmował się produkcją zdjęć i filmów z udziałem małoletnich. “W wyniku pracy funkcjonariuszy zebrano materiał dowodowy pozwalający na przedstawienie zatrzymanemu mężczyźnie zarzutów zgwałcenia oraz seksualnego wykorzystania trzech osób, w tym dwóch małoletnich. Mężczyzna w przeszłości był już karany za podobne przestępstwa. Obecnie prowadzone są czynności w kierunku ustalenia innych pokrzywdzonych kobiet” – podało CBZC.

Wśród zatrzymanych jest także dwóch mężczyzn, którzy oprócz posiadania i rozpowszechniania treści o charakterze pedofilskim, wytwarzali takie materiały wykorzystując zależności rodzinne z pokrzywdzonymi.

“Ich ofiarami były dzieci w wieku od 5 do 7 lat. Zatrzymani mężczyźni nie byli dotychczas notowani za podobne czyny” – poinformowało CBZC.

Operacja pod kryptonimem “Carlos” jest już trzecią operacją CBZC wymierzoną w przestępczość o podłożu seksualnym. Do tej pory zatrzymano 157 osób, z czego 63 zostały tymczasowo aresztowane, a w wyniku przeprowadzonych 275 przeszukań zabezpieczono ponad pół miliona plików z nielegalnymi treściami.

Źródło: PAP Autor: Marcin Chomiuk
Fot. pixabay/zdj. ilustracyjne

Polecane artykuły

0 0

Izrael zbombardował Jemen

0 0

Aresztowano mężczyznę, który groził, że zabije Trumpa

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij