Najnowsze wiadomości ze świata

W przyszłej kadencji będziemy mieć o jednego europosła więcej

W Brukseli na spotkaniu ambasadorów państw członkowskich przy UE osiągnięto porozumienie w sprawie przydziału mandatów w Parlamencie Europejskim w przyszłej kadencji dla poszczególnych krajów. W jego wyniku Polska otrzyma dodatkowy mandat w PE przyszłej kadencji – przekazało w srodę PAP źródło unijne.

Oznacza to zwiększenie liczby polskich europosłów z 52 do 53.

Informacje te w rozmowie z PAP potwierdził stały przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.

Kolejne wybory do PE odbędą się w czerwcu 2024 roku. W kwestii ustalenia składu europarlamentu inicjatywa ustawodawcza należy do PE, a ostateczna decyzja wymaga jednomyślności państw członkowskich.

W związku z wyjściem z UE Wielkiej Brytanii kierownictwo PE zaproponowało w kolejnej kadencji zwiększenie mandatów dla niektórych krajów.

Za postulatem Polski o dodatkowy mandat przemawiają statystyki. Według danych demograficznych w 2018 roku populacja Polski stanowiła 7,41 proc. populacji UE-28. Tymczasem według najnowszych danych to 8,41 proc. populacji UE-27, a zatem wzrost o 1 pkt procentowy.

Źródło: PAP Autor: Z Brukseli Łukasz Osiński
Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij