Najnowsze wiadomości z kraju

W Polsce w pełni zaszczepionych jest prawie 13,3 mln osób

W Polsce wykonano dotąd ponad 29,2 mln szczepień, a w pełni zaszczepionych jest prawie 13,3 mln osób – poinformowano w czwartek na rządowych stronach.

Według najnowszych danych, w Polsce wykonano dotąd dokładnie 29 242 214 szczepień. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca, a także jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest 13 293 459 osób.

Dzienna liczba szczepień wyniosła 340 138. Łącznie do Polski dostarczono do tej pory 33 013 670 dawek szczepionki. Z kolei do punktów szczepień trafiło 29 392 120 dawek.

Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zutylizowano 25 956 dawek. Zgłoszono 12 421 niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Od czwartku pacjenci mogą zaszczepić się drugą dawką w dowolnym punkcie szczepień, niezależnie od tego, w którym punkcie szczepień w Polsce przyjęli pierwszą dawkę. Na szczepienie można się umówić przez infolinię 989 oraz przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP) w serwisie www.pacjent.gov.pl.

Minister zdrowia Adam Niedzielski wyjaśnił w czwartek, że takie rozwiązanie nie wymaga żadnych szczególnych regulacji. Przekazał, że każda osoba w miejscu swojego wypoczynku może zgłosić się do przychodni i jeśli będą tam dostępne wolne dawki i terminy, to zostanie zaszczepiona, bez względu czy to będzie pierwsza, czy druga dawka.

Szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk przekazał, że w tej chwili mamy 54 proc. dorosłych Polaków albo zaszczepionych przeciwko Covid-19 pierwszą dawką albo zarejestrowanych na szczepienie, które odbędzie się w najbliższych dniach. “Dzisiaj największym wyzwaniem jest przekonywanie Polaków do szczepienia, gdyż dynamika rejestracji na nie spada” – dodał.

W podobnym tonie wypowiedział się Niedzielski, który przypomniał, że “obecnie mamy sytuację, w której to szczepionka czeka na obywateli”. Zapowiedział, że w najbliższych tygodniach rząd przedstawi pakiet zachęt do szczepień, także dla osób niepełnoletnich.

Dworczyk wskazał, że w tym tygodniu blisko 1 mln dawek szczepionki nie pojechało do punktów, gdyż punkty wykonujące szczepienia zrezygnowały z prawie 1 mln dawek, ponieważ “nie ma osób zainteresowanych szczepieniami”. Jak powiedział Dworczyk, z tego też powodu pierwsze punkty szczepień powszechnych sygnalizują, że będą zamykane. Zaznaczył, że ciężar szczepień przejmą punkty populacyjne, m.in. POZ-ty.

Szef KPRM zapowiedział także, że w nadchodącym tygodniu rząd przestawi projekt związany z wystawianiem certyfikatów i dalszych zachęt dla firm, które korzystają z Narodowego Programu Szczepień. Poinformował, że rząd pracuje “nad kolejnymi kanałami komunikacji i formami promocji szczepień”.

Dworczyk przekazał w czwartek, że od przyszłego tygodnia do szczepień będą dopuszczone wszystkie osoby, które posiadają Kartę Polaka – bez żadnych dodatkowych wymogów, które obowiązują wszystkich obcokrajowców chcących zaszczepić się w Polsce.

Pełnomocnik rządu ds. programu szczepień podkreślił, że w tej chwili nie ma żadnych rozmów i w żadnym kraju nie ma wprowadzonych rozwiązań dotyczących przymusu szczepienia przeciwko COVID-19. Polski rząd nie planuje także w perspektywie najbliższego kwartału wprowadzenia odpłatności za szczepienia – mówił Michał Dworczyk. Podkreślił też, że nie ma żadnych decyzji, jeśli chodzi o podawanie trzeciej dawki szczepionki przeciw Covid-19.

 

Źródło: (PAP) Autor: Iwona Pałczyńska
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij