Publicystyka

W organizacji “Tygodnia Demokracji” w Gdańsku pomaga fundacja finansowana przez niemiecki rząd

W Gdańsku wkrótce odbędzie się kolejny Tydzień Demokracji. Wśród partnerów znalazła się niemiecka fundacja sponsorowana przez rząd w Berlinie.

Siódmy już Tydzień Demokracji ma odbyć się od 15 do 19 września. W jego ramach odbędą się także Gdańskie Targi Książki. Pierwszego dnia odbyć ma się debata, na której eksperci z Rosji, Niemiec i Polski będą dyskutować o tym „jakie błędy polityczne popełniła Europa wobec Rosji i jak należy kształtować politykę wobec niej w przyszłości”. Przygotowano nawet atrakcje dla najmłodszych – jak warsztaty Konstytucja Dla Dzieci, na których dzieci w wieku 5-10 lat będą słuchały o konstytucji i prawach dziecka. Odbędą się także lekcje o mediach i dezinformacji, prowadzone przez pracowników… Gazety Wyborczej.

Internauci zauważyli, że na promujących tę imprezę plakatach, w sekcji „partnerzy”, znalazło się logo niemieckiej fundacji Konrad-Adenauer-Stiftung. Ta sama fundacja współfinansowała także Campusy organizowane przez Rafała Trzaskowskiego. To jeden z najbardziej wpływowych think-tanków na świecie, którego szefem od 2018 roku jest były przewodniczący Bundestagi Norbert Lammert. Niemal w całości (98,3%) finansowana jest przez niemiecki rząd federalny i kraje związkowe.

Internauci zauważyli też, że informacje o tym partnerstwie nie znalazły się w poświęconych imprezie komunikatach na oficjalnej stronie gdansk.pl, ale wspomniała o nich już strona Europejskiego Centrum Solidarności. Zapytaliśmy władze Gdańska o powody pominięcia tej informacji, ale do momentu publikacji tego artykułu nie otrzymaliśmy jeszcze odpowiedzi.

Źródło: Stefczyk.info na podst. gdansk.pl, Twitter Autor: WM
Fot. Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij