Najnowsze wiadomości ze świata

W kolejnym afrykańskim państwie doszło do wojskowego zamachu stanu

Władzę w Gabonie przejęła wojskowa junta. Zamach stanu miał miejsce kilka dni po wyborach prezydenckich.

Komisja wyborcza ogłosiła, że ok. 2/3 głosów w sobotnich wyborach prezydenckich zdobył Ali Bongo Ondimba, który jest prezydentem tego kraju od 2009 roku. Wcześniej, od 1967 roku, prezydentem Gabonu był jego ojciec Omar Bongo. Opozycja twierdziła, że wyniki tych wyborów zostały sfałszowane.

W środę w państwowej telewizji pojawiła się grupa dwunastu żołnierzy. Powiedzieli, że unieważniają wyniki wyborów i likwidują „wszystkie instytucje republiki”. Dodali, że granice tego państwa zostaną zamknięte do odwołania.

„Zdecydowaliśmy się bronić pokoju poprzez skończenie z obecnym reżymem” – powiedział do kamery jeden z żołnierzy. Dodał, że przyczyną ich zamachu stanu jest „nieodpowiedzialne, nieprzewidywalne zarządzanie, którego efektem jest ciągła degradacja spójności społecznej, która ryzykuje wybuch w kraju chaosu”.

Na razie nie jest jasne, czy żołnierzom udało się faktycznie przejąć władzę. Dziennikarze AFP i Reutersa donoszą, że krótko po tym ogłoszeniu w Libreville, stolicy kraju, słyszeli głośne wystrzały. Rząd Gabonu na razie nie wydał żadnego oświadczenia.

Źródło: Stefczyk.info na podst. AFP Autor: WM
Fot. Vinod Narbar CC BY-SA 3.0

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij