Najnowsze wiadomości ze świata

W jaskini w Izraelu znaleziono starożytne miecze

W jednej z jaskini nad Morzem Martwym odnaleziono cztery miecze i oszczep z czasów rzymskich. Zdaniem archeologów ukryli je tam żydowscy powstańcy.

Znaleziska dokonano w jaskini w rezerwacie przyrody En Gedi. Stało się to przypadkiem. Archeolodzy badali w niej wykonany atramentem na jednym ze stalaktytów. Jaskinia ta była trudno dostępna, a miecze i oszczep, zwany pilum. Były ukryte w bardzo trudno dostępnym zagłębieniu.

Ostrza mieczy wykonano z żelaza, miały też drewniane pochwy. Trzy z nich miały ok. 60 cm długości, a czwarty miał ok. 45 cm. Wszystkie zachowały się w bardzo dobrym, jak na ich wiek, stanie. „Znalezienie jednego miecza jest rzadkie – a co dopiero czterech? To marzenie! Przecieraliśmy oczy bo nie mogliśmy w to uwierzyć” – powiedział mediom jeden z archeologów.

W pobliżu mieczy znaleziono też wykonaną z brązu monetę z lat 132-135 AD. W tym czasie w Judei trwało powstanie Bar Kohba, zwane też Drugą Żydowską Rewoltą. Zdaniem archeologów fakt, że miecze były ukryte w tak trudno dostępnym miejscu sugeruje, że zostały zdobyte przez żydowskich powstańców. Ukryli je tam, aby nie zostały znalezione przy nich przez Rzymian zanim przyjdzie czas ich użyć.

Źródło: Stefczyk.info na podst. CNN Autor: WM
Fot. Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij