Najnowsze wiadomości ze świata

W Europie pojawiły się niebezpieczne mrówki. Zagrażają całemu kontynentowi

We Włoszech odkryto dziesiątki gniazd czerwonych mrówek ognistych. Ten niebezpieczny gatunek jest zagrożeniem dla całej Europy.

Mrówki ogniste są stosunkowo duże. Ich ukąszenia są niezwykle bolesne. Ból przypomina oparzenie – stąd wzięła się ich nazwa – a takie ukąszenie może wywołać silną reakcję alergiczną. Te mrówki żywią się korzeniami roślin i atakują pożyteczne dla rolnictwa owady. Jeśli doda się do tego fakt, że szybko się rozmnażają, nietrudno zrozumieć, jak wielkim zagrożeniem są dla rolnictwa.

Teraz na Sycylii, w pobliżu Syrakuz, odkryto 88 gniazd tego gatunku. Ten gatunek obserwowano tam już wcześniej. Tym razem ekolodzy są jednak pewni, że szybko się rozprzestrzenia i może być zagrożeniem dla całego kontynentu. Mrówki ogniste są na szczycie unijnej listy gatunków inwazyjnych.

Alarm w okolicy Syrakuz podniesiono po raz pierwszy jesienią ubiegłego roku. Lokalne władze, we współpracy z ekspertami, starały się opanować sytuację i zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się tego gatunku. Maszyny parowe wtłaczają tam gorącą parę wodną, o temperaturze 140 st. C, bezpośrednio do znalezionych mrowisk. Rozkładana jest także trucizna, wymieszana z trocinami i cukrem, w nadziei, że robotnice zaniosą ją królowej.

Mrówki ogniste pochodzą najprawdopodobniej z Brazylii i początkowo żyły tylko w Ameryce Południowej. W XX i XXI wieku gatunek ten pojawił się jednak m.in. w USA, Chinach, Meksyku, Australii czy Filipinach. Wszędzie tam sieje spustoszenie w rolnictwie, a próby jego powstrzymania kosztują fortunę.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Polsat News Autor: WM
Fot. Insects Unlocked

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij