Najnowsze wiadomości ze świata

W Czechach stanął pomnik Putina. „Goblin zakręcający kurek z gazem” zostanie sprzedany

Władimir Putin jako goblin zakręcający kurek z gazem – tak prezydent Rosji został przedstawiony na pomniku, który w poniedziałek stanął w jednej z dzielnic Pragi. Pomnik ustawiono w miejscu, w którym do kwietnia 2020 roku stał pomnik sowieckiego marszałka Koniewa. Po miesiącu posąg zostanie sprzedany na aukcji, a dochód z niej zasili konto przeznaczone na zakup uzbrojenia dla Ukrainy.

Autora żeliwnego pomnika, kowal i rzeźbiarz Duszan Dostal, powiedział, że jego praca została zatytułowana „Ahriman”. To demon z mitologii perskiej wyobrażający zło absolutne – wyjaśnił. Jego zdaniem rzeźba wskazuje na winowajcę obecnego wzrostu cen energii. Posąg rosyjskiego przywódcy ma podniesione prawe ramię, co w zamyśle autora ma go łączyć z Adolfem Hitlerem.

Za zainstalowanie posągu i jego późniejszą aukcję odpowiada biznesmen Dalibor Diedek, który w maju ogłosił kampanię “Prezent dla Putina” – zbiórkę pieniędzy na broń dla walczącej z Rosją Ukrainy.

“Pomnik powinien być sygnałem dla Czech, że problem na Ukrainie wciąż istnieje i należy go rozwiązać. To także sygnał dla Ukraińców, że jesteśmy z nimi. Dla Rosjan to sygnał, że tak jak kiedyś stał tu pomnik marszałka Koniewa i był przyjmowany pozytywnie (dowodził wojskami wyzwalającymi Pragę w 1945 r. – PAP), tak teraz sami napluli na swoją historię” – powiedział Diedek. Wyraził oczekiwanie, że na aukcji zebranych zostanie kilka milionów koron, czyli kilkaset tysięcy euro.

Źródło: PAP Autor: Piotr Górecki
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij