Najnowsze wiadomości ze świata

W blok, który zawalił się w Biełgorodzie, uderzyła rakieta lecąca na Ukrainę

Budynek mieszkalny w Biełgorodzie, którego pion zawalił się w niedzielę, został trafiony nie rakietą lecącą od strony Ukrainy, a rosyjską bombą lub pociskiem przeciwlotniczym – twierdzą analitycy z projektu Conflict Intelligence Team (CIT).

„Zawalenie się budynku w dziewięciopiętrowym bloku w Biełgorodzie mogło być skutkiem uderzenia rosyjską rakietą przeciwlotniczą albo bombą lotniczą” – uważają analitycy CIT, który monitoruje (technika OSINT) rosyjską wojnę przeciwko Ukrainie od 2014 r.

Przeanalizowali oni nagrania wideo z miejsca katastrofy, w tym wybite szyby, charakter spowodowanych zniszczeń i inne uszkodzenia. Świadczą one ich zdaniem o tym, że fala uderzeniowa była ukierunkowana z północnego wschodu na południowy zachód. M.in. okna i drzwi garażu z północno-wschodniej strony domu zostały wybite lub wciśnięte „do środka”.

„W naszej ocenie są zatem tylko dwie wersje: albo był to rosyjski pocisk przeciwrakietowy z systemu obrony powietrznej, który uległa awarii i po wystrzeleniu poleciała w dół, albo jest to kolejny już przypadek, gdy nie otworzyły się +skrzydełka+ bomby lotniczej wystrzelonej z rosyjskiego samolotu i upadła ona na Biełgorod” – mówił szef badaczy z CIT Rusłan Lewijew na antenie rosyjskiej niezależnej telewizji Dożdż.

Rosyjskie władze niemal od razu podały dwie sprzeczne wersje przyczyny zawalenia budynku, chociaż w obu jako winnych wskazano Ukraińców. Gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow oświadczył, że część budynku runęła w wyniku „bezpośredniego trafienia (ukraińskiego) pocisku”. Z kolei resort obrony oświadczył, że w budynek trafił odłamek ukraińskiej rakiety Toczka U zestrzelonej przez rosyjską obronę przeciwlotniczą.

W opinii Lewijewa jest „absolutnie nie do wyobrażenia”, że mogła to być zestrzelona rakieta, a rosyjska obrona powietrzna przechwyciła ją w ten sposób, że wleciała ona na tył budynku, a następnie zawróciła i trafiła w północno-wschodnią stronę budynku.

W bloku w Biełgorodzie w niedzielę zawalił się pion, w którym – według informacji mediów – znajdowało się 40 mieszkań. W sąsiednich klatkach wybite zostały szyby.Według służb ratunkowych zginęło 15 osób, 20 zostało rannych.

Źródło: PAP Autor: PAP
Fot. EPA/BELGOROD GOVERNOR VYACHESLAV GLADKOV TELEGRAMM CHANNEL HANDOUT

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij