Po raz pierwszy w historii w Arabii Saudyjskiej kobiety będą rywalizować o mistrzostwo kraju w piłce nożnej. W lidze walczyć będą drużyny z miast Dżudda, Rijad i Dammam – poinformowała Saudyjska Federacja Sportów. To milowy krok nie tylko w sporcie tego kraju.
“Inauguracja rozgrywek ligowych zwiększa udział kobiet w sporcie i jednocześnie uznanie dla ich osiągnięć sportowych” – napisano w oświadczeniu federacji.
W konserwatywnym królestwie dopiero w 2017 roku zniesiono zakaz uczestniczenia kobiet w imprezach masowych, w tym rozgrywkach sportowych, m.in. meczach piłkarskich. Pierwsze panie zasiadły na trybunach w styczniu 2018 r.
Władze Arabii Saudyjskiej od dwóch lat zmieniają diametralnie prawo, dając kobietom coraz więcej przywilejów. W 2018 r., pod międzynarodową presją, zniosły jedyny na świecie zakaz prowadzenia pojazdów przez panie. W sierpniu 2019 r. zatwierdzone dekrety dały kobietom m.in. możliwość podróży za granicę bez żadnego pozwolenia i podjęcie starań – bez ograniczeń – o pracę. Kobiety otrzymały także prawo do zarejestrowania narodzin dziecka, małżeństwa lub rozwodu oraz do otrzymania oficjalnych dokumentów rodzinnych i kwalifikowania się jako opiekun dla nieletnich dzieci.
Za przyznawaniem kobietom kolejnych przywilejów stoi Muhammad ibn Salman, który w czerwcu 2017 roku został mianowany następcą tronu. 33-letni książę obiecuje zreformowanie Arabii Saudyjskiej i jej modernizację.